Paylaş   
24.01.2019

25 OCAK 2019

/

Biri yerli yapım olmak üzere toplam beş yeni film, merhaba diyor bu hafta! İçinizde yaşayan sinemadan çıkmış insanın elini sakın ha bırakmayın. İyi seyirler herkese.


KEFERNAHUM

-İnsanlıktan utanmak-

Bıçaklı saldırıdan beş yıl hapis cezası alan, doğum belgesi bile olmayan, on iki yaşında olduğunu söyleyen Beyrutlu Zain, ailesine dava açar. Tek başına, inanılması güç imkansızlıklar içinde yaşam mücadelesi veren küçük Zain, Etiyopyalı kaçak göçmen işçi Rahil ve onun minik bebeği Yonas'a da destek olacaktır.

Cannes'den prestijli 'Jüri Ödülü' dahil üç ödülle ayrılan yürek söken dramı, 2007 tarihli 'Sukkar banat / Karamel' ile tanıdığımız aktris kökenli Lübnanlı Nadine Labaki yönetmiş. Ne yönetmek hem de! Sokakları yönetmiş, sefaleti, imkansızlığı, açlığı, zalimliği, kalabalığı, çocuk oyuncuları, hatta yetmezmiş gibi; bir de bebeği yönetmiş!

Filmin ana karakteri on iki yaşında olduğunu söyleyen fakat nüfusa kayıt ettirilmemiş Zain'e soruyorlar: "Neden anne-babana dava açtın?". Cevap veriyor Zain: "Beni dünyaya getirdikleri için.". Adını, İncil'de sık sık yinelenen şehirden; günümüzde Filistin toprakları içinde yer alan, Genesaret Gölü'nün (Taberiye Denizi) kuzeyindeki yerden alıyor! Müthiş bir sefaletin, sosyoekonomik adaletsizliğin sürdüğü zorlu topraklarda, her türlü imkansızlık içinde mücadele etmek zorunda kalan çaresiz insanların ve sonunda buna yüksek sesle isyan eden küçük bir çocuğun hikayesi duruyor perdede. 'Bakamayacağınız çocuğu dünyaya getirmeyin' diyor Zain, kendisine sevgi dahil hiçbir şey vermemiş olan anne-babasına ve çevresinde yaşayan bütün ebeveynlere.

Genel bir çaresizlik, yok olmuşluk hali duruyor öykünün odağında! Zalim, adaletsiz, kötücül bir yerde, insan gibi yaşama çabası! Mümkün değil diyor Zain. Küçücük kız çocuklarının, eş olarak alınıp satıldığı yoksul ve yoksun bozuk düzen mahallelerinde yaşama tutunma çabası. Binlerce kilometre uzakta bıraktıkları yakınlarına üç beş kuruş para göndermek için mücadele veren kaçak göçmenler, yoksulluktan yararlanan suçlular, suç örgütleri ve duyarsız dünya.

Labaki, yoksul sokaklarda, militan bir kamera ile harikalar yaratmış. Çağdaş bir 'Bisiklet Hırsızları' duruyor perdede. Gerçek sokaklarda, hakiki ortamlarında keşfedilen çocuk oyuncular, başta Zain Al Rafeea ve şirin bebek Boluwatife Treasure Bankole, zihinden upuzun yıllar çıkmayacak kesinlikle! Son jeneriklerde boğazınızda, midenizde ve yüreğinizde kocaman bir kaya parçası ile kala kalıyorsunuz oturduğunuz koltukta. İnsan olduğunuzdan utanıyorsunuz! (4,5 / 5)Sevilen animasyon serisinin yeni halkası 'How to Train Your Dragon: The Hidden World / Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 3: Gizli Dünya', 2011 tarihli 'Intouchables / Can Dostum'un yeniden çevirimi olan The Upside / Olacak İş Değil', romantik komedi türündeki 'Time Freak / Zaman Yolcuları' ile Ali Yorgancıoğlu'nun yönettiği yerli komedi 'Aslı Gibidir', haftanın notlarımız arasında yer almayan diğer yenileri. İyi seyirler tekrar herkese! MURAT ERŞAHİN

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
177
0
128
0
164
0
125
0