Paylaş   
9.01.2019

72. BAFTA ÖDÜLLERİ ADAYLARI BELLİ OLDU

/

72.´si düzenlenecek BAFTA Ödülleri´nde adaylar belli oldu. Yorgos Lanthimos´un yönettiği The Favourite, 12 dalda BAFTA´ya gösterilirken Karanlıkla Karşı Karşıya, Yeşil Rehber, Bohemian Rhapsody, Roma, Bir Yıldız Doğuyor gibi filmler de bol adaylık kazandı.

En İyi Film
.Karanlıkla Karşı Karşıya (Spike Lee)
.The Favourite (Yorgos Lanthimos)
.Yeşil Rehber(Peter Farrelly)
.Roma (Alfonso Cuarón)
.Bir Yıldız Doğuyor (Bradley Cooper)

Britanya Yapımı En İyi Film
.Canavar (Michael Pearce)
.The Favourite (Yorgos Lanthimos)
.Bohemian Rhapsody (Bryan Singer)
.Hiçbir Zaman Burada Değildin (Lynne Ramsay)
.McQueen (Ian Bonhôte, Peter Ettedgui)
.Stan & Ollie (Jon S. Baird)

En İyi Çıkış (İngiliz Yazar, Yönetmen ve Yapımcılar arasından)
.Apostasy - Daniel Kokotajlo (Yazar/Yönetmen)
.Canavar - Michael Pearce (Yazar/Yönetmen) & Lauren Dark (Yapımcı)
.A Cambodian Spring - Christopher Kelly (Yazar/Yönetmen/Yapımcı)
.Pili - Leanne Welham (Yazar/Yönetmen) & Sophie Harman (Yapımcı)
.Ray & Liz - Richard Billingham (Yazar/Yönetmen) & Jacqui Davies (Yapımcı)

İngilizce Olmayan En İyi Film
.Kefernahum (Nadine Labaki)
.Soğuk Savaş (Pawel Pawlikowski)
.Dogman (Matteo Garrone)
.Roma (Alfonso Cuarón)
.Shoplifters (Hirokazu Kore-eda)

En İyi Belgesel
.Free Solo (Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin)
.McQueen (Ian Bonhôte, Peter Ettedgui)
.RBG (Julie Cohen, Betsy West)
.They Shall Not Grow Old (Peter Jackson)
.Three Identical Strangers (Tim Wardle)

En İyi Animasyon Filmi
.İnanılmaz Aile 2 (Brad Bird)
.Köpek Adası (Wes Anderson)
.Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde (Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman)

En İyi Yönetmen
.Spike Lee (Karanlıkla Karşı Karşıya)
.Pawel Pawlikowski (Soğuk Savaş)
.Yorgos Lanthimos (The Favourite)
.Bradley Cooper (Bir Yıldız Doğuyor)
.Alfonso Cuarón (Roma)

En İyi Özgün Senaryo
.Soğuk Savaş (Janusz Glowacki, Pawel Pawlikowski)
.The Favourite (Deborah Davis, Tony McNamara)
.Yeşil Rehber (Brian Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga)
.Roma (Alfonso Cuarón)
.Vice (Adam McKay)

En İyi Uyarlama Senaryo
.Karanlıkla Karşı Karşıya (Spike Lee, David Rabinowitz, Charlie Wachtel, Kevin Willmott)
.Can You Ever Forgive Me? (Nicole Holofcener, Jeff Whitty)
.Ay´da İlk Adam (Josh Singer)
.If Beale Street Could Talk (Barry Jenkins)
.Bir Yıldız Doğuyor (Bradley Cooper, Will Fetters, Eric Roth)

En İyi Kadın Oyuncu
.Glenn Close (The Wife)
.Lady Gaga (Bir Yıldız Doğuyor)
.Melissa McCarthy (Can You Ever Forgive Me?)
.Olivia Colman (The Favourite)
.Viola Davis (Dul Kadınlar)

En İyi Erkek Oyuncu
.Bradley Cooper (Bir Yıldız Doğuyor)
.Christian Bale (Vice)
.Rami Malek (Bohemian Rhapsody)
.Steve Coogan (Stan & Ollie)
.Viggo Mortensen (Yeşil Rehber)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
.Amy Adams (Vice)
.Claire Foy (Ay´da İlk Adam)
.Emma Stone (The Favourite)
.Margot Robbie (Mary Queen of Scots)
.Rachel Weisz (The Favourite)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
.Adam Driver (Karanlıkla Karşı Karşıya)
.Mahershala Ali (Yeşil Rehber)
.Richard E. Grant (Can You Ever Forgive Me?)
.Sam Rockwell (Vice)
.Timothee Chalamet (Beautiful Boy)

En İyi Özgün Müzik
.Terence Blanchard (Karanlıkla Karşı Karşıya)
.Nicholas Britell (If Beale Street Could Talk)
.Alexandre Desplat (Köpek Adası)
.Marc Shaiman (Mary Poppins: Sihirli Dadı)
.Bradley Cooper, Lady Gaga, Lukas Nelson (Bir Yıldız Doğuyor)

En İyi Görüntü Yönetimi
.Newton Thomas Sigel (Bohemian Rhapsody)
.Robbie Ryan (The Favourite)
.Linus Sandgren (Ay´da İlk Adam)
.Alfonso Cuarón (Roma)
.Lukasz Zal (Soğuk Savaş)

En İyi Kurgu
.John Ottman (Bohemian Rhapsody)
.Yorgos Mavropsaridis (The Favourite)
.Tom Cross (Ay´da İlk Adam)
.Alfonso Cuarón, Adam Gough (Roma)
.Hank Corwin (Vice)

En İyi Prodüksiyon Tasarımı
.Fantastik Canavarlar: Grindelwald´ın Suçları
.Ay´da İlk Adam
.The Favourite
.Roma
.Mary Poppins: Sihirli Dadı

En İyi Kostüm Tasarımı
.The Ballad of Buster Scruggs
.Bohemian Rhapsody
.The Favourite
.Mary Queen of Scots
.Mary Poppins: Sihirli Dadı

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı
.Bohemian Rhapsody
.The Favourite
.Mary Queen of Scots
.Stan & Ollie
.Vice

En İyi Görsel Efekt
.Fantastik Canavarlar: Grindelwald´ın Suçları
.Avengers: Sonsuzluk Savaşı
.Black Panther
.Ay´da İlk Adam
.Başlat: Ready Player One

En İyi Ses
.Bohemian Rhapsody
.Ay´da İlk Adam
.Görevimiz Tehlike- Yansımalar
.Sessiz Bir Yer
.Bir Yıldız Doğuyor

Britanya Yapımı En İyi Kısa Animasyon Film
.I´m Ok
.Marfa
.Roughhouse

Britanya Yapımı En İyi Kısa Film
.73 Cows
.Bachelor
.The Blue Door
.The Field
.Wale

Yükselen Yıldız Ödülü
.Barry Keoghan
.Cynthia Erivo
.Jessi Buckley
.Lakeith Stanfield
.Letitia Wright

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
177
0
128
0
164
0
125
0