Paylaş   
23.11.2018

´METAL´ RENGİNDE ROCK FİLMİ

/

Rus yönetmen Kirill Serebrennikov'un sekizinci uzunmetraj çalışması Yaz (Leto) müziğin nasıl filminin çekilebileceğiyle ilgili çarpıcı bir rehber. Belgesel tadında ama kurgu; hem biyografi, hem de müzikal, ayrıca romantik.
Cannes'da özellikle eleştirmenlerin beğenisini kazanan, Putin rejimine muhalif olduğundan, yaratılan bir takım hukuksal sorunlar nedeniyle ev hapsinde tutulduğundan Cannes'daki gösterime iştirak edemeyen Serebrennikov Seksenli yılların Soyvetler Birliği'nden çarpıcı bir fotoğraf sunarken dönemle ilgili benzersiz pencereler de açıyor sinemaseverlerle müzikseverlere. Batı'nın hiç bilmediği bambaşka bir dünyayı anlatırken on yıla yakın süre sonra Perestrojkayı kucaklayacak Sovyet gençleriyle ilgili bir nevi 'gelecek program' sunuyor dünyaya. Bunu da Sovyet rockının ikonları haline gelecek Zoopark ile Kio grupları üzerinden yapıyor; çünkü sosyal, politik, kültürel değişimin en önemli kalemlerinden biri müzik.
Seksenler'in başı Leningrad (bugünkü adıyla St. Petersburg): Sovyet sansürünün gölgesinde Mike Naumenko (Roman Bilyk) ile grubu Zoopark rock yapmaya çabalıyor. Sovyetler'in ülkeden uzak tutmaya gayret ettiği, yoz müzik olarak gördüğü rockta, izin verildiği ölçüde ileri gitmiş biri. El altından edindiği plaklarla Batılı meslektaşlarını yakından izliyor bu arada.
Rock müziği, İngilizce söylendiği ülkeler dışında fazla etnik ve 'nahif' bulan Batılılar'ın çok iyi çözemeyeceği sahneler de içeriyor Yaz filmi. Seslendirilecek şarkıların konser öncesi bir komisyonda değerlendirilmesi ve sözlerin bu komisyon karşısında savunulması ya da orta yolun bulunması, rock konserinin yerinden kıpırdamadan izlenme zorunluluğu gibi. Oysa evler ya da gözden ırak doğa mekanları adeta kurtarılmış bölgeler.
Yine bir yaz günü Mike ile karısı Nataşa (İrina Starshenbaum), Kuzey Koreli bir mühendisin oğlu, amatör rockçı Victor'la (Teo Yoo) ıssız plajda tanışıyor. Punk, rock, bira, gitar, dans, eğlence derken kanı ısınıyor Mike'ın Victor'a ve bu genç yeteneği kanatları altına alıyor. Müzik filmlerinin olmazsa olmazı bir 'aşk üçgeni' doğuyor aralarında ve.
Mike, Nataşa, Victor, onları Batı özentisi olmakla suçlayan halk, parti üyeleri ve polis, David Bowie, Led Zeppelin, Iggy Pop, The Who, Velvet Underground, Doors, Lou Reed, Beatles, New Wave, Blondie ve Debbie Harry, Mike Bolan'ın T-Rex'i, gibi birçok başrol var 126 dakikalık filmde. Mike'ın dul eşi Nataşa Naumenko'nun anı kitabına dayanan filmin süresi hayli uzun tutulmuş. Nataşa için dul dedik, çünkü Mike Naumenko 27 Ağustos 1991'de, yani Sovyetler'in yıkılmasından dört sonra hastalık sonucu yaşamını yitirmiş. Victor da çok yaşamamış ne yazık ki. O da Ağustos 1990'da Letonya'da geçirdiği trafik kazasında yaşama veda etmiş.
Bir not daha; film siyah beyaz. Daha doğrusu tam siyah beyaz da değil, metal rengi. Sovyetler'deki tek düzeliği, baskıyı, gri yılları anımsatan metafor deniyor yönetmen.
Yaz/Leto´nun sountrack albümü bir süredir internetten dinlenebiliyor. Parça isimleri kiril alfabesiyle yazıldığından buraya taşıyamadık. Youtube dan da parçaları ayrı ayrı dinleyebilmek olası. CUMHUR CANBAZOĞLU

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0