Paylaş   
19.11.2018

´10 NUMARA´ ALBÜM

/

Bob Marley belgeseli Marley'den sonra bu kez de Houston'ın yaşantısını beyazperdeye taşıyan İskoç yönetmen Kevin McDonald 'Whitney' ile New Jerseyli hayat dolu bir yeteneğin öyküsünü şahitleri konuşturarak, kötü vakitleri hiç es geçmeyerek çekmeyi tercih etmiş. Yayınlanmamış görüntüler, bilinmeyen demolar, ortalıkta az dolaşmış sahne çalışmalarından kareler, sesli söyleşiler, arkadaşlardan bulunmuş özel videolar.
Whitney Houston'ın hayatı film gerçekten de; Elvis Presley, Aretha Franklin gibi dev isimlere vokal yapmış bir şarkıcı annenin kızı. Annesi hep uzakta olduğundan babası bakmış ona. Gettodan çıkmış bir kız da değil ayrıca; orta sınıf ailenin çocuğu. Baş döndürücü şöhrete rağmen hep bir derdi olmuş, hep sorunlu.
Kocası Bobby Brown'la kavgalarıyla, dayak haberleriyle, uyuşturucuyla, parasını yiyen babasının utancıyla geçen ve 11 Şubat 2012'de otel banyosunda 48 yaşında sona eren hayat.
Bir dolu rekoru var; 200 milyondan fazla albüm satmış bir kere. ABD listelerinde art arda yedi single çalışmayla listebaşı olmuş tek isim ayrıca. Filmlerle sinema gişesinde kazanılmış büyük başarı ve dahası.
5 Haziran'da tüm dünyada piyasaya çıkan, internet ortamında da satılan belgeselin soundtracki müthiş bir greatest hits gerçekte. Houston'ın dışarıda hit parçası kalmamış gibi; tam 41 parça var.
Houston'ın dilinden marş olmuş I Will Always Love You ve youtube daki 'en iyileri' esprisinde akıp giden şahane bir liste. Belgesel, sinema eleştirmenlerinden kaç yıldız alır, kestirmek güç ama, işin müzik yanı '10 numara'. CUMHUR CANBAZOĞLU (ARKA PENCERE MECMUA/ EKİM 2018)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0