Paylaş   
19.11.2018

İLK PAPILLON´U UNUTALIM LÜTFEN!

/

Ayın flaş yapımlarından Papillon'un (Kelebek) en büyük handikabı her açıdan sürekli ilk filmle kıyaslanması. Michael Noer'in motor dediği andan itibaren yönetimiyle, oyuncularıyla, senaryosuyla, tekniğiyle ve de özellikle müziği ile sıkı gözlem altında.
Çünkü Jerry Goldsmith öyle müzik yazmış ki 1973 tarihli ilk Kelebek'e; kolaysa gel de aşacak bir şey yarat.
Bütün zamanların en iyi sonudtrackleri listelerinin hep üst sırasında dolaşan böyle bir yapıtın ardından yeni Papillon'a müzik yazmaya 'cesaret eden' İngiliz besteci David Buckley (The Good Wife dizisi, Jason Bourne, Yasak Krallık, İyi Adamlar) öncelikle ilk çalışmanın Akdeniz kokan havasından uzaklaşmayı hedeflemiş ve kan bağını tamamen keserek bambaşka yola sapmış.
Olayların akışını iyi takip edebilen korolar, yaylılar, sopranolar, baritonlar ağırlıklı bir sound hakim albümdeki 12 parçaya (Filmdeki 24 parça arasından seçilmiş). 42 dakikaya yaklaşan uzunluktaki albümde konunun insan yanıyla, azim, umut, dirençle şekillenen sahnelerdeki müzik dikkat çekici ölçüde vurucu ve işlevsel.
Eski Kelebek'in meşhur müziğini aklınıza getirmeden dinlerseniz özgünlüğü yoğun, hayli kafa yorulmuş, gayet ince planlanmış ve bambaşka dokuda bir iş yaratıldığını göreceksiniz albümde. 2018'in en başarılı soundtrack çalışmalarından.


Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0