Paylaş   
18.11.2018

KADINLAR VARDIR, KADINLAR HER YERDE...

/

Başarısız bir soygun girişimi ve geride kalan gözü yaşlı eşler... Bu grup içinde yer alan ve yeni hayatına alışmakta zorlanan Veronica Rawlings, çok geçmeden kocasının 2 milyon dolarlık borcunu ödemek durumunda olduğunu anlar. Çünkü karşısında yörenin mafyası vardır. Peki çözüm? Veronica, kocasının tuttuğu 'iş-güç' defterini bulur, bir sonraki soygun planını öğrenir ve harekete geçer. Kurduğu ekipte ise, kendisiyle aynı kaderi paylaşan, diğer soyguncuların eşleri vardır...
1983 tarihli bir İngiliz TV dizisinin (yazarı Lynda La Plante) sinema uyarlaması niteliğindeki 'Dul Kadınlar' ('Widows'), yönetmeni Steve McQueen ve Gillian Flynn'ın ortaklaşa kaleme aldıkları senaryoyla seyirci karşısına çıkarken öykü ön planda erkekler dünyasında kendi güçleri, emekleri ve çabalarıyla ayakta durmaya çalışan ve rotalarını çizen kadınları anlatıyor; arka planda ise siyaset ve ırkçılık gibi limanlara uğruyor.

Robert Duvall döktürüyor

Öykü bir kanadıyla, yöredeki yerel seçime de odaklanıyor. Burada taraflardan biri yüz yıla aşkın bir süredir iktidarı elinde bulunduran 'beyaz' Mulligan ailesinin genç üyesi Jack Mulligan, diğeri de 'siyahilerin temsilcisi' Jamal Manning. Film, iki tarafı da kötülükle at başı konumları eşliğinde perdeye taşıyor. Siyahi Veronica'nın soyguncu beyaz kocası Harry, Mulligan'larla iş yaparken Manning'e de borçlanmış ve hesabı kapatmak, gözü yaşlı dul eşe düşmüştür.
Veronica'da Viola Davis'in, ekipte yer alan kadınlardan genç Alice'te Elizabeth Debicki'nin (kendileri 'genç Catherine Deneuve' adeta) çok başarılı performanslar ortaya koyduğu filmde baba Mulligan rolünde karşımıza gelen emektar Robert Duvall döktürüyor.
Atmosferi ve özellikle de kadın meselesini sınıfsal bir bakış açısıyla doğru noktalardan ele alışıyla gönlümüzü fethetse de senaryodaki bazı klişeler ve olayları, altı çizili bir biçimde açıklama isteği, 'Dul Kadınlar'ı ortalama çizgilere taşıyor. Dolayısıyla bu adım, geçmişinde 'Hunger', 'Shame', '12 Yıllık Esaret' gibi çıtası yüksek filmler bulunan Steve McQueen adına, daha geride duran bir çaba olarak kayıtlara geçecek gibime geliyor.
Ama son tahlilde yine de 'Ocean's Eight' üyelerinin yerine, bu 'işçi sınıfı ruhlu' ekibi tercih ederiz! UĞUR VARDAN (HÜRRİYET/17.11.2018)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
177
0
128
0
164
0
125
0