Paylaş   
20.10.2018

MEHMET AÇAR´DAN ´KARŞILAŞTIRMALI FİLM ANALİZLERİ´

/

Sinema yazarı ve eleştirmeni Mehmet Açar 'Karşılaştırmalı Film Analizleri' semineri düzenliyor. Açar´ın semineri şöyle tanıtılıyor:

´Çocuklar çok sevdiği oyuncaklarına ne yapar? Anlamak için onları parçalamaya başlar. Mehmet Açar sizi 8 haftalığına filmleri parçalamaya, onlarla oynamaya ve onlara farklı açılardan bakmaya çağırıyor. Her hafta değişik yönetmenlerin değişik filmlerinden gösterilecek sahneler eşliğinde yapılacak karşılaştırmalı analizlerin hedefi, yönetmenlerin sinemasal anlatımlarına ve artistik yaklaşımlarına bir mercek tutup filmlere daha yakından bakmak, ustaların sırlarını deşifre etmek ve farklı tarzları karşılaştırmak.
Seminerlerde hikâye kurgusu, bakış açısı, kadraj, montaj, kamera hareketleri, görüntü, müzik gibi bir filmi oluşturan artistik öğelere tek tek ve bir bütün olarak bakılacak. Örneklerle özdeşleşme ve katarsis kavramları üzerinde durulacak. Stanley Kubrick, Steven Spielberg, Bernardo Bertolucci, Spike Jonze, Kryzstof Kieslowski, Peter Jackson, Terence Malick, Michael Haneke, Quentin Tarantino, David Lynch, Coen Kardeşler, Paul Thomas Anderson, Woody Allen, Jim Jarmusch, Robert Bresson, David Fincher, Jean-Luc Godard ele alınacak yönetmenlerden bazıları. Katılımcıları farklı ekollere ve farklı tarzlara sahip yönetmenlerin işlerinden seçmeler eşliğinde ilerleyecek bir sinema semineri bekliyor.

Mehmet Açar ile Karşılaştırmalı Film Analizleri
Eğitmen: Mehmet Açar
Kurs Başlangıcı: 28 Ekim Pazar
Kurs Süresi: 8 hafta (haftada 4 saat, toplam 32 saat)
Saatler: Pazar günleri 11:00-15:00 arası
Yer: Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi
Kurs Ücreti: 700 TL, öğrenci ve öğretmenlere %50, BÜMED üyelerine %25 indirimli

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
177
0
128
0
164
0
125
0