Paylaş   
02.10.2018

BİR BABA EVLATLARINI ARAMIŞ SON GÜN

/

Yerli film müziklerine gösterilen özen ve itina, kalitenin sürekli yükselmesi sinema camiasında son birkaç yılın dikkat çeken gelişmelerinden. Büyük prodüksiyonlar kadar, bağımsız filmlerin, belgesellerin hatta kısa filmlerin müziklerine verilen emek, yakından incelenmesi gereken bir seyir izliyor.
Sundance Film Festivali'nden jüri büyük ödülüyle dönen Kelebekler de (yön.: Tolga Karaçelik) işte bu tür ayrıksı işlerden biri. Filmin müzik tasarımı, Gevende grubunda vokali üstlenen Ahmet Kenan Bilgiç'e emanet edilmiş; iyi de edilmiş.
Daha önce de belgesellere, kısa metraj çalışmalara, Atlıkarınca, Ferahfeza, İtirazım Var gibi filmlere, TV dizilerine müzik yazmış, Tolga Karaçelik'le Sarmaşık'ta da çalışmış, sinema camiasında bilinen bir isim Ahmet Kenan Bilgiç. Kelebekler için birkaç sevilen şarkının yanına kendi kaleminden çıkmış on kadar besteyi de katarak ilginç bir repertuvara imza atmış özetle.
Filmde, yaşlı babalarını ziyaret amacıyla İstanbul'dan Çanakkale'nin Hasanlar köyüne giden üç kardeşin yol öyküsünü ve devamında zorunlu köy günlerini flaş parçalarla hareketlendirmeyi denemiş öncelikle.
Bu parçalardan Nazan Öncel'in yerli rock tarihinin en iyi albümlerinden kabul edilen Göç'ünden alınmış Gidelim Buralardan (1995) son derece isabetli bir seçim olmuş. Bodrum 'Mavi Bar' çıkışlı Grup Gündoğarken'in rüştünü ispat albümünün lokomotif şarkısı Bir Yaz Daha Bitiyor da (1986) öyküyle doku uyuşmasını başarıyla sağlamış.
Barış Manço'nun Moğollar'la işbirliği yaptığı Manço-Mongol döneminden, Murat Ses'in hammond orgunun sürüklediği Binboğanın Kızı da Anadolu popçulara hoş sürpriz. Diğer sürpriz de Kahtalı Mıçe'nin 1999 tarihli albümüne adını veren ve o dönemin en çok dinlenenlerinden olan Damımıza Kar Yağdı şarkısı.
Baba konusu açılınca, Türk Hafif Müziği envanterinden akla gelen ilk parçalardan Erkut Taçkın şarkısı Baba'yı değerlendirerek isabetli bir seçim daha yapmış Bilgiç.
Erkut Taçkın'ın 1975 tarihli uzunçalarında yer alan Çaren Yok, Doğa ve İnsan, Beyaz Ev gibi iddialı şarkılarla birlikte yerli müzik tarihine adını yazdıran Baba'nın Kelebekler aracılığıyla yeniden gündeme gelme olasılığı bile heyecan verici. Paul Anka'nın 1974 tarihli albümünde yer alan Papa şarkısının arajmanı olan, sözlerini Mehmet Teoman'ın, düzenlemesini Süheyl Denizci'nin yazdığı Baba'yı plaktan dinleyebilmek biraz tuzlu olabilir ama, Ossi Müzik'in 2009'da CD halinde yayınladığı En İyileriyle Erkut Taçkın toplamasında bu parça var; duyurulur.
Sarmaşık filminin müziklerini albümde toplayıp plak formatında müzik markete sunan Ahmet Kenan Bilgiç, Kelebekler'in müzikleri için dijital platformları tercih etmiş.
İnternet ortamında yayınlanan Kelebekler albümünde, yukarıda saydığımız çok bildik şarkılar yerine film için yazdığı bestelerden sekiz tanesini bir araya getiren Bilgiç şu parçalara yer vermiş: Anne Masal, Annemin Gözleri Kahveringiydi, Baba Evine Giriş, Cemal Masal, Çobana Gidiş, Masal Müziği, Mezarlık, Suzan Babaevi.
Diğer parçalar için de çeşitli müzik paylaşım sitelerini ziyaret etmek yeterli. CUMHUR CANBAZOĞLU (ARKA PENCERE MECMUA/MAYIS 2018)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0