Paylaş   
02.10.2018

SEN VE BEN, AYNI ŞEYLERİ DÜŞÜNÜRKEN...

/

Gelin, on yıl önceye gidelim; Ulak'ın yarattığı hayal kırıklığının ardından Issız Adam'la gişede büyük çıkış yakalayan ve morali düzelen Çağan Irmak, şarkılarla kırık bir aşk öyküsünü sarıp sarmaladığı, dikkatle süslediği filmin albümüyle müzik pazarının da umudu olmuştu. Nostaljiyle ilgili raflarda ne kalmışsa tozu alınıp parlatılmış, çekimi süren yerli filmlerin müziklerine daha bir itinayla yaklaşılmış, geçmiş yeniden keşfedilmişti.
Issız Adam müzik albümünün yüz binlik satış civarında seyretmesi, yaprak kıpırdamayan piyasaya da hareket getirmişti. Bunun yanında eski 45'liklerin, uzunçalarların fiyatları da fırlamış, tam anlamıyla bit pazarına nur yağmıştı.
Başta Ayla Dikmen'in Anlamazdın'ı olmak üzere, Semiramis Pekkan'ın Bana Yalan Söylediler'i, Nil Burak'ın Yalnızım Ben'i yıllar sonra büyük ilgiyle karşılanmış, genç kuşağı yakalamış ve gündeme yerleşmişti.
Ardından da ilginç işler çıktı film müzikleri adına ama, 2011 tarihli Kaybedenler Kulübü'ne kadar heyecan uyandırıcı şarkıları olan yerli film gelmedi gerçekten.
Tolga Örnek'in yönettiği, Nejat İşler, Yiğit Özşener ile Ahu Türkpençe'nin başrollerde oynadığı Kaybedenler Kulübü'nde yer alan, Selmi Andak'ın bestelediği, sözlerini Zihni Küçümen'in yazdığı, Asu Maralman'ın seslendirdiği Bağrı Yanık Dostlara şarkısı bomba gibi patlamıştı.
Kullanıldığı sahnedeki atmosfere cuk otaran Bağrı Yanık Dostlara, ya da akıllarda kaldığı adıyla Sigaramın Dumanı o kadar sevildi ki, Issız Adam'ın Anlamazdın'ının önüne geçtiği bile söylendi. Plak halinde de yayınlanan albümde filmin ağır topları Bağrı Yanık Dostlara (Asu Maralman '50. Yıl' adını verdiği kendi albümüne aldı) ile Mazhar Fuat Özkan'dan Yalnızlık Ömür Boyu yoktu ama, Ferdi Özbeğen'in Dilek Taşı, Can Gox'un yorumuyla Melancholy Man gibi parçalar yardımıyla bu repertuvar çok tutuldu.
Kaybedenler Kulübü'nün ilk filmi böylesine büyük müzikal başarı kazanınca ikincisinin şarkılarını da merakla bekler olduk doğrusu. Sağ olsun, yapımcı hiç bekletmedi ve Toygar Işıklı'nın müzik yönetmenliğini üstlendiği Kaybedenler Kulübü 2'nin (yön: Mehmet Ada Öztekin) soundtrack albümü tüm dijital platformlarda filmin gösterim tarihiyle aynı günlerde yayınlandı; indireceklere buradan duyurulur.
Filmin hareket noktası, yelpazesi hayli geniş bir radyo programı olduğundan müzikler ve şiirler açısından gayet serbest davranmış Toygar Işıklı. Sonucunda da, Işıklı'nın listesi taze, taze hazırlanmış özgün bestelerle radyo programının repertuvarından seçilen şarkıların karışımından oluşmuş.
Neler var yeni filmde; bir göz atalım. Nejat İşler'in sesinden şiirler ve bunların altına döşenmiş Toygar Işıklı besteleri, genç yaşta yaşamını yitirmiş gitarist Yavuz Çetin'in Sadece Senin Olmak ile Benimle Uçmak İster Misin? şarkıları, yerli blues sanatçısı Steady Fingers'tan Just Another Day ile Goodnight My Love ve Ozbi ile Gülce Duru'nun birlikte söylediği Olmazlara Yandım parçaları dikkat çeken yapıtlar.
Kapanışa doğru ise hoşluk düşünülmüş; Nejat İşler'in söylediği, Mazhar Fuat Özkan'ın Sen ve Ben şarkısı yapmış finali. İlginç tercih.
23 parçadan oluşan soundtrackte Toygar Işıklı'nın diğer besteleri de başarılı ve hayli efektif: Kaybedenler Kulübü Burası (enstrümental versiyon), Ölüm Fotoğrafçılığı (enstrümental versiyon), Yolun Sonu, Gel Benimle, Çok Sıcakmış Hava (enstrümental versiyon), Yalnızlık, Bizi Güzel Dövdüler, Batıda, Uzun ve Karanlık Bir Gece, Yaşlı Bir Kızılderili (enstrümental versiyon), Hep Böyleydi, O Kadar Güzel Bakıyorsun ki, Mustafa Nusa'nın Hikayesi.
Kaybedenler Kulübü Yolda'ya çok yakıştığı halde albüme girmeyip vah çektiren iki klasikleşmiş şarkı ise, önce Mavi Sakal grubununun olan, ardından Tibet Ağırtan'ın solo olarak da söylediği Çektir Git ile Ergüder Yoldaş'ın Seksenler'in başında yerli popta devir açtığı Sultan-ı Yegah albümünün en iyilerinden Mihrimah (söyleyen: Nur Yoldaş).
İlk filminki kadar iyi bir soundtrack albümü bu. Dönemle ilgili içerdiği hoş örneklerin katkısıyla başarılı bir toplama olarak da arşivlere rahatlıkla alınabilir. CUMHUR CANBAZOĞLU (ARKA PENCERE/ NİSAN 2018)Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0