Paylaş   
02.10.2018

MELİH KİBAR VE HABABAM SINIFI

/

Bu arada, geçen ay yaşamını yitiren Hababam Sınıfı'nın Mahmut Hocası, Bizim Aile'nin Yaşar Ustası Münir Özkul'un ardından birkaç okurumuz Özkul'un özellikle geniş kadrolu filmlerinin müziklerine, CD ya da plak halinde nasıl ulaşabileceklerini sormuşlar elektronik postayla. Hatıra olarak saklamak istediklerini söylemişler ve bu müziklerin sinema tarihimizdeki önemiyle ilgili görüşlerini yazmışlar.
Bildiklerimizi paylaşalım kısaca. Melih Kibar imzalı Hababam Sınıfı müziğinin sinema tarihimizdeki yeri bambaşka. Aynı temanın ağır çalınırken ağlatması, hızlandığında neşelendirmesi de üzerinde hayli konuşulmuş bir konu.
Şarkının öyküsü Türkiye'nin ilk kez 1975'te katıldığı Eurovision Şarkı Yarışması'na kadar gidiyor. Büyük orkestrayı yönetecek şef Timur Selçuk, kendi müzik okulundaki gençlerden yarışmada sinyal müziği olarak kullanılacak beste yazmalarını istiyor ve öğrencilerinden Kibar´ın bir gecede hazırladığı, ´Çoban Yıldızı´ adını verdiği temayı seçiyor. ´Çoban Yıldızı´ o kadar beğeniliyor ki, sonraki yıllarda TRT, Eurovision´da alt sıralarda gezindikçe halk bu sinyal müziğiyle temsil edilmemizin gerektiğini konuşuyor sürekli...
Melih Kibar'ın yeteneği, Hababam Sınıfı'nın hazırlıklarını sürdüren Ertem Eğilmez'in de dikkatini çekiyor ve ondan ´Çoban Yıldızı´ ayarında beste istiyor filmine.
Kibar'ın bu kez biraz daha fazla vakti oluyor ve daha rahat yazıyor ´Hababam Sınıfı´nın o çok sevilen müziğini. Sonuç, Antalya´dan gelen Altın Portakal ve yıllara meydan okuyacak, kuşaktan kuşağa aktarılacak bir besteye sahip olmanın getirdiği mutluluk...
Bizde film müziği denince akla ilk Samanyolu geliyor (söz: Teoman Alpay, beste: Metin Bükey). Şaka değil; o dönem üç milyon 45'lik sattığı tahmin ediliyor. Ancak, Hababam Sınıfı müziğinin uzun yıllar 45'lik ya da albüm halinde halka ulaştırılmaması, Samanyolu'yla kıstas olanağı tanımıyor. Ayrıca, Hababam filmleriyle tanınan ve sevilen birçok pop şarkısının da bir araya getirilip albümlerde değerlendirilmemesi, hâlâ önemli bir eksiklik olarak duruyor.
Hababam Sınıfı müziğinin ilk kez bir albüme koyulması 2001 yılına kadar gecikiyor. Melih Kibar, Yadigâr adını verdiği albümünün son parçası olarak değerlendiriyor Hababam Sınıfı'nı. Tam 26 yıl sonra.
Bizim Aile filminin yine Melih Kibar'ın piyanosundan çıkma teması ise 2003 tarihli Kibar albümü Saat Sabahın Dokuzu'nda yer alıyor. Devamında, 2004 yılında gösterime çıkan Hababam Sınıfı Merhaba filminin müzik albümünde, 2007 tarihli Yeşilçam Şarkıları Vol. 3/Yıldızların Altında adlı albümde Hababam Sınıfı'nın klasikleşmiş müziği repertuvara konuluyor. Bu albümler plak halinde yayınlanmıyor ama CD formatında satılıyor.
Kibar'ın yazdığı Neşeli Günler, Gülen Gözler, Aile Şerefi filmlerinin temaları ise, albüm ya da plak yerine sadece internetten dinlenilmeye devam ediyor.
Melih Kibar'ın film müziği serüveni bunlarla sınırlı değil tabii. Pop kulvarında, söz yazarı Çiğdem Talu ve Erol Evgin´le oluşturduğu ´ekip çalışması´yla, art arda Sevdan Olmasa, İşte Öyle Bir Şey, Bir de Bana Sor, Etme Eyleme, Aldım Başımı Gidiyorum, Ah Bu Hayat Çekilmez gibi hit parçalarla parlak bir kariyer çizerken ve başarısını Harikalar Kumpanyası müzikaliyle tiyatro sahnesine taşırken sinemayı da hiç ihmal etmedi doğrusu. ´Hababam Sınıfı´ serisi ile aile komedilerinin dışında diğer filmlere yazdığı müzikler pek bilinmese de, Ah Güzel İstanbul, Dolap Beygiri, Namuslu, Çıplak Vatandaş, Cennetin Çocukları, Bez Bebek, Gülüm, Karılar Koğuşu, Aşık Oldum, Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu gibi yapıtlara imza atarak Yeşilçam´a büyük katkıda bulundu. CUMHUR CANBAZOĞLU (ARKA PENCERE/ ŞUBAT 2018)


Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0