Paylaş   
02.10.2018

KİM BU GOBLIN!

/

Konunun meraklıları, 'kült' mertebesine ulaşmış Suspiria'nın müziklerinin korku sineması için ne derece mühim olduğunu bilir. Bizde de hatırı sayılır fanatiği vardır. Türkiye'de gösterime girdiğinde, Unkapanı piyasasının şaşırtıcı hızla önce 45'lik, devamında da uzunçalar olarak yerli piyasaya çıkardığı plaklar hâlâ yüksek paralara alıcı bulur. Bizim de, kenarından köşesinden küçük bir Suspiria 45liği serüvenimiz vardır; anlatalım:
Filmi Emek'te izledikten sonra İstiklal'de yürürken, hani olmaz ya, belki gelmiştir diye Karakedi'ye uğrayıp 'Bitti, yarın uğra' yanıtının devamında Fitaş'ın pasajındaki Serenad'da bulduğumuz Suspiria'nın 45'liğiyle eve dönmüştük.
Plak pikapta dönmeye başladığında, bir merak aldı bizi. Tabii, internet yok, yabancı dergi yok, soracak biri yok. Plağın kapağında yazan Goblin grubu kimdi, neydi acaba?
Tek çare yurtdışındaki arkadaşlara sormak ve yanıtı beklemekti. Mektubun 11 günde gittiğini, o kadar sürede de geldiğini düşünün. Aşağı yukarı bir ay sonra Goblin'in öyküsünü öğrenmiş olduk özetle:
1975'te Claudio Simonetti, Massimo Morante, Fabio Pignatelli, Agostino Marangolo progressive rock yapmak üzere bir araya gelmiş ve bir yıl sonra Roller adlı albümü çıkarmış. Film için bestelenmemelerine karşın George Romero, albüm parçalarından bir bölümünü Martin adlı filminde kullanmış ve bu durum bir başka korkucu yönetmen Dario Argento'nun dikkatini çekmiş.
Argento bu İtalyan rock grubunu bulup yeni filmi Suspiria için özel müzik yazmalarını istemiş. Goblin de hiç bilmediği bir işe girip, daha tek kare çekilmemiş filme, her anı deneme yanılmayla dolu kayıtlardan oluşan müzikleri hazırlamış ...
Ardından, Suspiria'nın uzunçalarına da ulaşınca Goblin'in ne derece önemli bir işe imza attığını daha iyi anladık. Grubun ilk kez kullandığı synthesizerın tadı, etnik dokunuşlar, yer yer klavsen soundu, mini moog sesleri, cadı haykırışları, minimal bakış derken öyle gerçeküstü bir atmosfer yaratılmıştı ki, şaşırtıcıydı. O tarihten sonra korku filmlerine gotik, metalimsi bir şeyler hazırlayacaklar için de başvuru albümü oldu Suspiria.
Gelelim bugüne; 40. yaşını kutlayan ve yeniden gösterime sokulan Suspira'nın müzik albümü için çok şık bir box set tasarlamış Cinevox şirketi. İçine özgün uzunçaları, plağın repertuvarını ve plakta yer bulamamış diğer müzikleri de kapsayan CD ile kaseti, yaratı aşamasında neler yaşandığını, merak edilen ayrıntıları, perde arkasındaki olayları dillendiren Argento ile Goblin'le yapılmış söyleşileri içeren DVD'yi, rockçuyken bambaşka bir dünyaya gözü kara giren grubun öyküsünü özetleyen kitabı koymuşlar.
Değerli bir toparlama olduğu kesin; koleksiyoncuları da mest edeceği ortada. Ancak, her sıra dışı işde olduğu gibi box setin kapağına 'Sınırlı sayıda üretilmiştir' etiketi yapıştırılmış.
Sınırlı sayı nedir; bin mi, on bin mi, kim bilir? O nedenle, ilgileniyorsanız hemen hareket etmek de fayda var.
CUMHUR CANBAZOĞLU (ARKA PENCERE MECMUA/ARALIK 2017)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0