Paylaş   
16.09.2018

GÜZEL VE ´CANAVAR´

/

Genç ve mutsuz bir kadın. Geçmişinde taşıdığı bir sır, başında ise baskıcı bir anne. Karşısına çıkan genç yabancı, onun için adeta bir can simidine dönüşüyor. 'Canavar' ('Beast'), iki dışlanmış karakterin birbirini tamamlanması üzerine bir hikâye anlatıyor. Michael Pearce, kısa filmler ve bir bölümlük televizyon dizisi deneyiminden sonra ilk uzun metrajlı çalışmasında son derece etkileyici bir gerilime imza atıyor. Bir adada geçen öyküde çıkışsızlığını, çizgi dışı bir genç adamla aşmaya çalışan ama ilişkisi ilerledikçe kafası daha da karışan Moll'ün yaşadıklarını izliyoruz. İngiliz yönetmen, senaryosunu da kendisinin kaleme aldığı filminde seyirci olarak bizi tekinsiz bir atmosferin içine atıyor ve tıpkı ana karakteri gibi bir boşluğun içinde tutunacak bir dal ararken debelenip duruyoruz. Etrafta işlenen genç kız cinayetleriyle birlikte Moll, kurtuluşunu sağlayacak yegâne kişiden şüphe etme noktasına geliyor. Bu haliyle 'Canavar', geçmişte izlediğimiz 'Sea of Love' ya da 'Entre ses mains' gibi yapıtları da çağrıştırırken çizgi dışı karakterler arasındaki ilişki üzerinden de aklımıza 'Badlands' ya da 'Bonnie and Clyde' gibi klasikler geliyor.

'Korku, gerilim, melankoli ve hüzün'
Michael Pearce'in önümüze koyduğu metin izleyicisi sıfatıyla bizi kimi ahlaki tartışmaların içine çekerken anlatım biçimi olarak da alttan alta BBC dizilerinin tadını alıyor gibiyiz. Ama sanırım 'Canavar'ı kısaca ifade etme yolunda en çok 'Korku, gerilim, melankoli, hüzün' gibi tanımlara ihtiyaç duyuyoruz. Moll'da Jessie Buckley'in, sevgilisi Pascal'da da Johnny Flynn'ın döktürdüğü filmde anne Hilary'de Geraldine James de çok iyi oynuyor.
Bu tür filmleri finale bağlamak, çaresizlik içinde bir koridor ya da geçit bulma temalarına dayanılarak anlatılan öyküleri aklen, mantıken hatta vicdanen doğru noktalarda nihayete erdirmek zordur. 'Canavar' bu meselenin üstesinden de gelmeyi başarmış. Genel bir parantezle sonlandıralım: Bu yılki İstanbul Film Festivali'nde görüp beğendiğimiz kimi filmlerin ticari sinema ağında gösterileri son sürat sürüyor. Geçen hafta 'Transit', bu hafta da 'Canavar'la birlikte 'Western' sahne sırasını alan yapımlar. Üçü de bence çok iyi yapıtlar, 'hat-trick' yapın (!) ve bu çizgi üstü filmleri kaçırmayın derim.
UĞUR VARDAN (HÜRRİYET/15.09.2018)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
177
0
128
0
164
0
125
0