Paylaş   
24.06.2018

GÖREVİMİZ TEHLİKE

/


MISSION IMPOSSIBLE/ YÖNETMEN: Brian De Palma/ OYUNCULAR: Tom Cruise, Emmanuelle Beart, Jon Voight, Vanessa Redgrave, Jean Reno, Ving Rhames, Kristin Scott-Thomas, Emilio Estevez, Henry Czerny, Ingeborga Dapkunaite/SENARYO: David Koepp, Steven Zaillian, Robert Towne/ MÜZİK: Danny Elfman/ / 1996, ABD/ 110 dakika.

ATV 22.20

CUMHUR CANBAZOĞLU


Siyah-beyaz ekran karşısında ömür tükettiğimiz günlerin en çok izlenen dizilerden olan Görevimiz Tehlike, Hollywood konu sıkıntısına düşünce Doksanlar'in ikinci yarısında bu kez beyazperdede karşımıza çıkmıştı; öyle bir final çekilmisti ki, sanki ikinci film çekmecede bekliyordu (Nitekim ikincisi de John Woo tarafindan çekildi ve sayıları dörde kadar ulaştı).
Yıllar yılı CIA ajanlarının maharetlerini anlata anlata bitirememiş diziden eli ayağı düzgün bir macera filmi cikarma görevi de Brian De Palma'ya verildi.
Danny Elfman'in cazcı Lalo Schifrin'in ünlü temasının üzerine yazdığı müzik eşliğinde gerilim ustası De Palma, prodüktörlüğü üstlenen Tom Cruise'un 65 milyon dolarıyla iddialı film koydu ortaya.
İşte konu; Prag'a göreve gönderilen usta ajanlar bir şekilde tuzağa düşüp canlarından olmaktadır. Ajan Ethan Hunt (Cruise) ise daha şanslıdır ve Prag'da canını son anda kurtardıktan sonra işin peşine düşüp bu 'katliam'in ardındaki güçleri ortaya çıkarmayı, kendisine sürülen köstebek lekesini temizlemeyi kafaya koyar.
Onu göz gore göre ölume yollayanları bulacaktır. Önce CIA'nin merkez bilgisayarına girip verilere ulaşması, listeleri ele geçirmesi gerekmektedir.
Kepp, Zailian, Towne'ın kaleminden çıkmış senaryoyu pek ciddiye almamak gerek; Bruce Geller'in televizyon dizisinde anlattıklarını aşacak bir şey de bulmak zor. Brian De Palma'nın yönetmenliği tamamen gerilimi arama üzerine kurulu. Yönetmen karramanları derinine anlatmak yerine tüm gücünü konya vermiş.
Abartı konusunda ise tüm dönemlerin en klas yapımlarından olduğunu söyleyebiliriz. Industrial Light & Magic'in yardımıyla De Palma, hayalleri, fantazileri bile paramparça ederek helikoptere bir tünelde tren izlettirebiliyor.

NOT: KANALLAR PROGRAM AKIŞINDA DEĞİŞİKLİK YAPABİLİR.

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
128
0
164
0
125
0