Paylaş   
24.06.2018

ÇAKALLARLA DANS 2

/

YÖNETMEN: Murat Şeker/ OYUNCULAR: Şevket Çoruh, İlker Ayrık, Timur Acar, Murat Akkoyunlu/ SENARYO: Murat Şeker, Ali Tanrıverdi/ GÖRÜNTÜ: Murat Tuncer/ MÜZİK: Serhat Ersöz/ 2012, Türkiye/ 95 dakika

TV 8 20.00

CUMHUR CANBAZOĞLU

Çakallık yaptıkları için hapse giren kahramanlarımız içerde zor günler geçirmektedir. Sevdiklerinden ve futboldan uzak kaldıkları için mutsuzdurlar. Günün birinde suçlular üzerinde yapılacak tıbbi bir deney için kobay arandığını öğrenirler. İşin ucunda şartlı tahliye olduğunu öğrenen kahramanlarımız bu deneyde gönüllü kobay olmayı kabul ederler.

Devam filmi zor iş; hele eğlencelikse ve de işin içinde sosyal içeriği bol mesaj ile eleştiri amacı varsa.
Yönetmen Murat Şeker'in 'devam filmi sendromu'nu yaşamayıp, her açıdan birincisini aşan bir film çıkardığını belirtelim öncelikle.
Ancak, eskisini geçse de sonucun öyle çok tatminkar ya da yenilikçi olduğunu söylemek de kolay değil hani. Basın bültenine senaryo yazımının sekiz ay kadar sürdüğü, kılın kırk yarıldığı gibi bir not düşülmüş. Pek iyi ya sonuç?
Ana öykünün aralarına skeçvari hoşlukların yerleştirildiği, usta oyuncuların varlığına rağmen hiç bir karakterin derinlemesine incelenmediği, sadece plastik güldürünün arandığı anlatım, bütünlüğü çok zedeliyor ne yazık ki.
Oysa filmin vitrini, kentlerin kalbinde açılan alışveriş merkezlerinin küçük esnafı nasıl bitirdiği, twitter çılgınlığı, cezaevinden çıkmışların toplumdan nasıl dışlandığı, çaresizlik, tüketim çılgınlığı, var olan çarpık sistemin eleştirisi gibi hayli vurucu ve zengin malzemeyle bezeli. Tabii ki yönetmenin bu konulara hassasiyeti takdire değer ama, daha hınzır bir mizahı hak ediyor öykü. Memlekette gişeyi ve popüler eğilimleri en iyi bilenlerden olan Şeker'in kahramanlarının hepsi çok sahici, hepsi aramızdan. Bunların trajikomik durumlarını daha zekice irdelemek yerine, sıkıştıkça küfürü basmak, seyirciyi bu yolla öykünün içine döndürmeyi denemek bir şekilde filme haksızlık ediyor.
Müzikle ilgili de bir iki şey söylemek lazım; Moğollar'ın, Barış Manço'nun Cem Karaca'nın şarkılarını böyle popüler bir filmle yeniden gündeme taşımak alkışlanacak seçim.
Ancak, Cem Karaca'nın İhtarname'sinin böyle bir yapımda işi ne? Kesif acıların yaşandığı dönemde yazılmış bu şarkı bugünün çakallarının durumunu sarıp sarmalamada on numara büyük kalıyor.

NOT: KANALLAR PROGRAM AKIŞINDA DEĞİŞİKLİK YAPABİLİR.

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
128
0
164
0
125
0