Paylaş   
10.06.2018

UYUYAN DEVLER UYANDIRILDI BİR KERE...

/

Uyuyan devleri uyandırmanın bir getirisi olacaktı elbet... 1993'te Steven Spielberg'ün attığı ilk adım ('Jurassic Park') üç filmlik bir seriye dönüşüp yeni bir gişe kapısını aralarken, gündelik hayatta 'demode'lik adına bir tür aşağılama ifadesi olarak kullanılan 'dinozor'ların bu çağda da yaşayabileceklerini (!) göstermişti. Bu tarihöncesi yaratıklar 2015'te bir kez daha hatırlandı ve 'Jurassic World'de daha gelişmiş bir teknolojinin ürünü bilgisayar görüntüleri eşliğinde huzurumuza geldi. Kosta Rika'ya bağlı Nobler Adası'ndaki tema parkında bir dinozorun hayat alanını terk edip yaklaşık 21 bin ziyaretçinin yaşadığı korku dolu anları aktarırken iki ana karakter etrafında (doğabilimci Claire ve dinozor eğitimcisi Owen) da bir ailenin kurtarılmasını anlatan film, seriye ait hafıza tazelemenin dışında çok da kayda değer bir çaba değildi.


Bu haftadan itibaren salonlarımıza uğrayan 'Jurassic World: Yıkılmış Krallık' ('Jurassic World: Fallen Kingdom') ise bir önceki filmin ana karakterlerini yeni bir maceranın içine atıyor. Bu kez adadaki yaratıkların kaderleri üzerine nasıl bir yol haritası çizeceklerine dair tartışmalar içine girilirken, dinozorları tarih sahnesinden çekip çıkaran John Hammond'ın ortağı Benjamin Lockwood'un kendi malikânesinin yanına kurduğu özel bir alanda yeni bir yaşam ünitesi için harekete geçtiğini öğreniyoruz.

'Tarzan'vari bir öykü...

Tekerlekli sandalyedeki Lockwood'un sağ kolu Eli Mills, adadaki parka hâkim Claire'den yardım istiyor, o da eski göz ağrısı Owen'a başvuruyor; bilgisayar dâhisi Franklin ve uzman Dr. Zia Rodriguez'le birlikte, bu küçük ekip Nobler Adası'na yollanıyor ve fakat çok geçmeden işin renginin farklı olduğunu, Mills'in yaratıkları zenginlere pazarlamak için böylesi bir hamleye soyunduğunu anlıyorlar... Zaten adada da volkanik patlama oluyor ve lavlar her tarafı sarıyor...

'Yıkılmış Krallık', 2015 tarihli ilk adıma göre daha iyi bir film. 'Yetimhane', 'Kıyamet Günü', 'Canavarın Çağrısı' gibi yapıtlara imza atmış J. A. Boyana'nın imzasını taşıyan ve serinin toplamda beşinci hamlesi sayılan bu çalışma genel olarak 'Tarzan'vari (bizim kuşağın çizgi romanlarından 'Zembla' da olabilir, hatta iş 'King Kong'a kadar bile uzar!) bir öyküye sahip; şımarık zengin beyazlar devasa yaratıkları dövüştürmek, yarıştırmak, gösteri, gerekirse savaş alanında bile kullanmak türü gerekçeler için satın alarak sıkıcı hayatlarına hareket getirmek istiyorlar. Eli Mills de kiraladığı Ken Wheatley adlı avcı ve ekibiyle hayvanları adadan Amerika'ya naklettiriyor, iş ortağı Gunnar Eversol'la da büyük bir açık artırma faaliyetine soyunuyor. Bu aşamada Owen bir tür Indiana Jones ya da Tarzan'vari bir rol üstlenirken Claire, Franklin ve Rodriguez'den oluşan ekibe de Lockwood'un minik torunu Maisie katılıyor.

'Oh, canımıza değsin'...

Boyana, geçmişteki işlerinde atmosfere hâkimiyeti ve germeyi başaran rejisiyle dikkat çeken bir isimdi, burada da belli noktalarda kendine özgü dokunuşlar sergiliyor, özellikle malikânede geçen aksiyon sahnelerinde. Bazı karelerse 'Canavarın Çağrısı'ndan alınmış gibi duruyor. Ama sonuçta bu büyük stüdyo işi bir çalışma ve malum, bu tür işlerde yönetmenin üslubu, bilgisayarlar tasarımlarının üslubunun önüne pek de geçemez! Lakin bu dengede bir problem yok, çünkü filmdeki yaratık tasarımları çok başarılı ve gerçekçi. Özellikle hayvansever seyirciler, başta Owen'ın 'eski öğrencisi' Blue adlı raptor olmak üzere öyküde yer alan birçok yaratığın çok içten, duygusal, özellikle kedi-köpek benzeri bir tasvirle sunulduğuna şahit olacaklar. Öykünün kötü adamlarına yönelik intikamın, bizatihi yaratıklar tarafından alınması ise izleyici kanadında "Oh, canımıza değsin!" türü bir rahatlama sağlıyor.

'Jurassic World'e ilişkin eleştiri yazıma "Gen'imle oynama, söyledim sana" başlığını atmıştım ama artık çok geç, oynandı bir kere. Bundan sonra da muhtemelen yaratıkların şehir hayatı etrafında biçimlenen maceralarını izleyeceğiz. Bekleyelim, görelim... UĞUR VARDAN (HÜRRİYET/09.06.2018)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
177
0
128
0
164
0
125
0