Paylaş   
20.05.2018

´SÜPER´ DEDİĞİN BÖYLE OLUR´

/

Hepsi idealize, hepsi rol modeli, hepsi nerdeyse 'iyi aile çocuğu'... Yapacak bir şey yok, 'Süper'lik böyle bir şey... Üstelik her ne kadar 'gerçek' bir 'Süper' olmasa da 'Örümcek Adam'ın amcası Ben'in tarifinden de biliyoruz ki, "Büyük güç, büyük sorumluluklar getirir'... İşte bu tür tanımlar göz önüne alındığında 'Deadpool'un ayrıksılığı daha da belirginleşiyor: Evet, o bir 'Süper' ama espri anlayışı, olaylara yaklaşımı, çözümleri ve kaygısızlığıyla ideal tariflerden alabildiğince uzak...

Sinema perdesine suretini iki yıl önce, Şubat 2016'da düşüren 'Dead-pool', 'Marvel evreni'nin 'genç' (ya da 'geç') üyelerinden. Tevellütü 1991, ilk kez 'The New Mutants' dergisinin 98. sayısında görülmüş ve sonrasında sahne almış. Hikâyesi de kısaca şöyle: Wade Wilson, 'Özel Kuvvetler'e bağlı eski bir askerdir. Yakalandığı amansız hastalıktan kurtulmak için özel bir tedavi yöntemiyle iyileştirilirken metabolizması farklı bir yapıya kavuşur ve 'Süper'ler arasına dahil olur...

Yılanın başı küçükken ezilmeli mi?
Malum, insan nereye giderse kendisini de götürür, Wilson da ait olduğu yeni lige varolan kişiliğini taşıyor; hınzır, gırgır, vulgar, her şeyi ti'ye alan yapısını yani... İlk film, her seride olduğu gibi "Kimdir, kimlerdendir, nerden gelip nereye gitmektedir?" temalıydı, bu haftadan itibaren salonlarımıza uğrayan ikinci adımda kahramanımızın 'Aile sahibi olma' serüvenine tanıklık ediyoruz. Elbette burada 'aile' sadece bir tanım; yoksa üyelerinin klasik rolleri üstlendiğini iddia etmek zor.
Film sevdiği kadından ayrılmak durumunda kalan 'Deadpool'un, gücün karanlık tarafına geçme noktasındaki 'genç' mutant Russell'ı (bir diğer adı 'Firefist') engelleme çabaları üzerine kurulu bir öyküye sahip (filmin bu konudaki derdi, aslında Semih Kaplanoğlu'nun 'Buğday'ındaki bir meseleyle aynı sularda yüzüyor ama çözümleri farklı). Bu arada 'gelecek'ten bugüne dahil olarak Russell'ın peşine düşen 'Cable' da yeni bir düşman olarak hikâyede önemli bir yer tutuyor. Wilson, kendi ekibini kurmak için harekete geçiyor ama 'X-Force' adını verdiği takım, sakarlıklarıyla adeta kendi sonunu hazırlarken içlerinden sadece 'Domino' (ki süper gücü 'Şans') 'kalıcılar' arasında öyküsüne devam ediyor...


'Deadpool 2', ilk film benzeri bir yapıya sahip. En önemli fark gönderme sayısının çokluğu sanırım. Rhett Reese-Paul Wernick ikisinin yanı sıra Ryan Reynolds'ın da katkıda bulunduğu senaryoda o kadar çok gönderme, referans, iğneleme var ki, bir an durup birine odaklandığınızda peşi sıra geleni kaçırıyorsunuz. Nasibini alanlar arasında 'Wolverine', 'X-Men' ekibi, 'Marvel evreni', 'DC Comics', 'John Wick' (ki bu ikinci adımın yönetmeni 'John Wick'de de kamera arkasında yer alan ama asıl olarak 'Sarışın Bomba'yla tanınan David Leitch) ve 'Deadpool'u canlandıran Ryan Reynolds'ın pek de ilgi görmeyen eski 'süperimsi' karakterlerinden 'Yeşil Fener' ('Green Lantern'). Repertuarda Cable'ı canlandıran (ki bu karakter 'Terminatör 2'de Arnie'nin canlandırdığı robota gönderme) Josh Brolin üzerinden 'Avengers: Sonsuzluk Savaşı'nın kötüsü Thanos'a (malum Brolin Thanos'u da canlandırıyordu) da selam ve sevgiler sunuluyor.

Gerçi bu kadar referans belli bir noktadan sonra yer yer sıkıyor ama yine de sempatik, hınzır, aykırı bir kahraman olması bakımından 'Deadpool' bağrımıza basacağımız nadir 'Süper'lerden. Cable da iyi çizilmiş bir portre ama ben en çok 'Domino'yu beğendim. 'Marvel-DC Comics savaşı'nda solo ve koro seriler sürerken, 'Deadpool'un bir aileye sahip olması, "Daha sonra ekipte yer alan fertlerin de özel öykülerini mi izleyeceğiz?" türünden bir şüpheyle bizi baş başa bıraksa da ben özellikle 'Domino' ve şansı üzerine inşa edilecek bir serüvene kulak kabartılır diye düşünüyorum.
Yeter ki ileride şımarmasın!
Kadroda yer alan isimlerin gayet doyurucu performanslara imza attığı film, kamera arkasındaki 'eski dublör' ve dövüş koordinatörü David Leitch'in meseleye hâkimiyet rejisi sayesinde ölçülü ve tadında bir aksiyona dönüşmüş.
Sonuç? Felsefi ve derin görünme çabasındaki 'Avengers: Sonsuzluk Savaşı' gibi zorlama 'Süperler gösterisi'nin yanında 'Deadpool' her zaman kalbimizi kazanmaya aday. Yeter ki ileride şımarmasın, bozulmasın, kimi çevrelerden arkadaş edinmesin!

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
177
0
128
0
164
0
125
0