Paylaş   
01.05.2018

İNATÇI BİR ADAM

/

LERD

Üniversitedeki işinden ayrılıp, karısı ve çocuğu ile birlikte şehirden uzakta bir köyde balık yetiştiriciliği yaparak sakin bir hayat sürmeye çalışan Reza ile çiftliğinin hemen yanındaki ´şirket´ arasında sorun vardır. Şirket, balıklarının yaşaması için gerekli temiz suyu keser ve Reza´nın balıklarını ölüme terk eder. Borçlarının ödeme tarihi gelen ve köyün tüm kirli adamlarına karşı tek başına mücadele vermeye çalışan Reza, hakkını aramak için değerlerinden vazgeçebilecek midir?

SEANSLAR


YÖNETMEN:
Mohammad Rasoulof


OYUNCULAR:
Reza Akhlaghirad
Soudabeh Beizaee
Nasim Adabi


SENARYO:
Mohammad Rasoulof


GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ:
Ashkan Ashkani


MÜZİK:
Peyman Yazdanian


YAPIM:
2017, İran


DAĞITIM:
Filmartı


SÜRE:
117 dakikaFİLMİN SİTESİ:
Web sitesine gidin

Yazar
- -
OLKAN ÖZYURT (SABAH): ´... Senaryosunu da Resulof´un yazdığı İnatçı Bir Adam, epik bir başkaldırı hikayesi aslında. Resulof gerçekçi bir atmosfer içinde Reza´nın mücadelesini soluksuz bir şekilde anlatıyor. Suç filmi janrının adaleti kendi başına sağlayan kahraman anlatısını ana izlek olarak seçen Resulof, bu anlatıyı İran sinemasının o kendine has gerçekçi estetiğiyle harmanlamayı başarıyor. Böylece İnatçı Bir Adam, son yıllarda tür sineması anlatılarıyla yakınlaşan İran sinemasının son halkalarından biri oluyor.
Fakat Resulof sadece sistem eleştirisine soyunmuyor. Bu tür filmlerde eşine az rastlanır bir biçimde Reza ve eşi Hadis´in ilişkisi üzerinden İran´daki kadın erkek ilişkilerine de odaklanıyor. Bu noktada kadının üzerindeki toplumsal baskıyı gösterdiği gibi, erkeğin kadın üzerinde kurduğu tahakkümünü de restmetmeyi biliyor. Hatta Hadis´in güçlü kişiliği üzerinden ve kocasına yaptığı haklı itirazlar sayesinde bu tahakkümün İran´da tartışmaya açıldığını da anlıyoruz. Katmanlı senaryosu, Resulof´un yarattığı atmosfer, Reza Akhlaghirad´ın performansı ve yerli yerinde ve sinemadan taviz vermeden toplumsal bir eleştiriye soyunma başarısıyla İnatçı Bir Adam yılın öne çıkan yapımlarından...´
Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
177
0
128
0
164
0
125
0