Paylaş   
18.04.2018

29. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ BAŞLIYOR

/

29. Ankara Uluslararası Film Festivali, MEB Şura Salonunda yapılacak açılış töreniyle Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla bugün başlıyor. 2018 yılı Onur Ödülleri'nin sahiplerini bulacağı ve Türkiye sinemasının tanınmış simalarının katılımıyla gerçekleşecek olan törenin sunuculuğunu Ünsal Ünlü ve Özge Uzun üstlenecek.

Aziz Nesin Emek Ödülünü sinemamızda hem başrollerde hem de yan rollerde ortaya koyduğu oyun gücüyle sanat yaşamına pek çok film ve ödül sığdıran Menderes Samancılar'a rol arkadaşı oyuncu Tuba Ünsal, Sanat Çınarı Ödülünü çok yönlü ve üretken sanatçı Rüştü Asyalı'ya oyuncu Bennu Yıldırımlar, Kitle İletişim Ödülünü Türkiye'de akademik alanda bilimsel ve hakemli ilk sinema dergisi olan sinecine Sinema Araştırmaları Dergisi'ne yapımcı Elif Dağdeviren takdim edecek.

Tören Lüksemburg'da CCRN Kültür Merkezi, Paris'de Chez Papa Jazz Club, Sırbistan'da Nisville Jazz Festival'de konserler gerçekleştiren Emin Fındıkoğlu Quartet konseri ile devam edecek. Piyanoda caz üstadı Emin Fındıkoğlu, vokalde Meltem Ünel, kontrbasta Esra Kayıkçı ve davulda Monika Bulanda'nın yer aldığı dörtlü gerek caz gerekse cazın türevi olan müziklerden özenle oluşturulmuş renkli bir repertuarı seslendiriyor.

Dünya ve Türkiye sinemasının dikkat çekici filmlerinin bir araya geldiği zengin bir programla sinemaseverlerle buluşacak olan Ankara Uluslararası Film Festivali, 29 Nisan tarihine kadar film gösterimleri, yarışmalar, atölyeler ve özel etkinliklerle devam edecek.

Biletler yarışma filmlerinin ve festival seçkilerinin gösterimlerinin yapılacağı Büyülü Fener Sineması Kızılay ile https://www.biletinial.com/ da satışa sunuluyor. Festival programına http://www.filmfestankara.org.tr/tr/ den ulaşılabilir.

Biletler fiyatları: 11.30 seansları / Kısa ve belgesel filmler (4. salon) 8 TL, öğrenci / öğretmen / 65 yaş üstü 14 TL, tam 17 TL.

Askıda Bilet: TED Askıda Bilet uygulaması festival takipçilerine ücretsiz sinema keyfi yaşatırken, dileyen herkes askıya bilet bırakabilecek.

PROGRAM:

Usta yönetmenlerin yeni filmlerinden, genç yönetmenlerin yenilikçi filmlerine, sinemanın kült eserlerinden, uluslararası festivallerde dikkatleri çeken en özgün yapımlara, dünya sinemasından özel bir seçki geniş kitlelere seslenecek.

Festivalin sinemaseverlerin merakla beklediği Dünya Sineması seçkisinde; Retrospektif: Kenji Mizoguchi, Anısına, Her Daim Genç: 68 Sineması, Komik-i Kıta Avrupa, Aktarmasız Avustralya, Uzak Köşeler, Dünya Festivallerinden, Berlin Ekspresi, Konumuz Sinema bölümleri yer alacak.

Retrospektif: Kenji Mizoguchi
Çektiği filmlerle yalnızca Akira Kurosawa gibi Japonya'dan çıkan büyük yönetmenlerin değil Jean-Luc Godard, Andrei Tarkovsky gibi ustaların da esin kaynaklarından kabul edilen ödüllü Japon yönetmen ve senarist Mizoguchi'nin A Stroy of Chikamatsu, Venedik Film Festivalinden ödüllü Sansho the Baliff, Street of Shame ve A Geisha filmleri sinemaseverlerle buluşacak.

Anısına
Zombi filmlerinin babası George A. Romero anısına Night of the Living Dead, usta oyuncu Jeanne Moreau anısına, kariyerinin belki de en ünlü filmi François Truffaut'nun yönettiği Jules et Jim, Türkiye Sinemasının duayen oyuncusu Münir Özkul anısına Reha Erdem'in yönettiği ve oyuncunun oynadığı son sinema filmi olma özelliğini de taşıyan A Ay ve Ingmar Bergman'ın doğumunun 100. yılı anısına The Seventh Seal filmlerinin gösterimleri yapılacak.

Her Daim Genç: 68 Sineması
Festival seyircileri 1968'in 50. yılına atfen yapılan seçkide; Dennis Hopper'ın Altın Palmiyeli, Oscar adaylı filmi Easy Rider, Michael Wadleigh'in efsanevi festivalin üç gününü anlatan Oscarlı Woodstock filmi, BAFTA ve Altın Palmiyeli yönetmen Louis Malle'in yine BAFTAlı filmi May Fools, Jean-Luc Godard'ın Viennale onaylı filmi La Chinoise, usta yönetmen Alain Tanner'ın Jonah Who Will Be 25 in the Year 2000 filmi ve Margarethe von Trotta'nın Viennale ödüllü filmi Marianne & Juliane'i beyaz perdede izleme şansı bulacak.

Komik-i Kıta Avrupa
Berlinale'den iki ödülle dönen Thomas Stuber imzalı In the Aisles'ın Türkiye'de ilk gösterimi, Türk asıllı yönetmen İlker Çatak'ın Hamburg Film Festivalinde yarışan filmi Once Upon a Time. Indianerland, Caye Casas ve Albert Pintó'nun ilahi komedisi Killing God, Hafsteinn Gunnar Sigur?sson'un Viennale çıkışlı filmi Under the Tree, Daan Bakker'ın Rotterdam Uluslararası Film Festivalinden ödüllü filmi Quality Time ve Locarno Uluslararası Film Festivalinden ödüllü Peter Luisi'nin yeni filmi Streaker yer alacak.

Aktarmasız Avusturalya
Berlinale ve Cannes ödüllü yönetmen Warwick Thornton'ın Toronto Film Festivali ve Viennale'den ödülle dönen filmi Sweet Country, usta yönetmen Peter Weir'in BAFTAlı filmi Picnic at Hanging Rock, Priscilla Cameron'ın AACTA adayı filmi The Butterfly Tree ve Trevor Graham'ın ödüllü filmi Monsieur Mayonnaise gibi Avusturalya yapımı filmler sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Uzak Köşeler
Niles Atallah'ın Rotterdam Uluslararası Film Festivalinden ödülle dönen Rey adlı filmi, João Dumans ve Affonso Uchoa'nın Rotterdam ve San Sebastián Uluslararası Film Festivalinden çıkan Araby adlı filmi, Berlinale'den ödüllü Marcela Said'in Los Perros adlı yeni filmi, Fellipe Barbosa'nın Cannes'dan ödülle dönen Gabriel and the Mountain adlı filmi yer alacak.

Dünya Festivallerinden
Festival her sene olduğu gibi bu sene de dünya festivallerinde gösterilmiş filmlere Ankara'da ev sahipliği yapmaya devam edecek. Dünya Festivallerinden bölümde Rainer Sarnet'ın Tribeca Film Festivalinde jüriyi etkileyen filmi November, Jan Svankmajer'ın son filmi olacağını açıkladığı Insect, Bojan Vuletic'in bol ödüllü Requiem for Mrs. J adlı filmi, Ana Urushadze'nin Locarno Uluslararası Film Festivalinde iki ödül birden kazanan filmi Scary Mother, Matan Yair'in aralarında Toronto Uluslararası Film Festivali gibi önemli festivallerinden büyük beğeni toplayan Scaffolding filmi ve Hlynur Palmason'ın Locarno Uluslararası Film Festivalinden beş ödülle dönen filmi Winter Brothers, bu yıl Sundance Film Festivalinden En İyi Film Ödülü alan Miseducation of Cameron Post, Valeska Grisebach'ın bol ödüllü, Cannes adaylıklı filmi Western Jonathan Geva'nın senaryosunu yazdığı ve yönettiği fantastik Abulele ve Jonas Trueba'nın The Romantic Exiles filmlerine ev sahipliği yapacak.

Berlin Ekspres
Robert Schwentke'nin San Sebastián Uluslararası Film Festivalinden ödülle dönen filmi The Captain, Wolfgang Fischer'ın Berlinale'de üç ödül birden alan filmi Styx, Philipp Jedicke'nin Berlinale'den çıkma, Peaches, Feist ve Daft Punk gibi gruplarla çalışan Grammyli müzisyen Chilli Gonzales'i anlatan filmi Shut Up and Play the Piano ve Berlinale ana yarışmasından Christian Petzold yönetmenliğindeki Transit yer alacak.

Konumuz Sinema
BAFTAlı yönetmen Bertrand Tavernier'in kendi sinema macerasını belgeselleştirdiği My Journey Through French Cinema adlı filmi, Emiliy Atef'in Romy Schneider'ın son röportajını anlatan Berlinale ana yarışmasından sıcak sıcak çıkmış 3 Days in Quiberon'ın Türkiye'de ilk gösterimi ve Hüseyin Tabak'ın Toronto Uluslararası Film Festivalinde gösterilen ve Yılmaz Güney'i konu alan Çirkin Kral Efsanesi filmleri yer alacak.

İçinden Tren Geçen Filmler
Uzak ile yakını, gerçek ile kurmacayı bir araya getirip farklı istasyonlardan kalkıp festivale uğrayan bu seçkinin içinden tren geçecek. Yönetmenliğini Yasin Ali Türkeri'nin üstlendiği Başka Tren Gıdı Gıdı belgeseli festival seyircisini 1937 yılında inşa edilen Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası'nın tarihsel yolculuğuna, fabrikaya ait bir tren olan Gıdı Gıdı ile çıkarıyor. Alper Özdemir'in Kondüktör belgeseli, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nda 35 yıldır vagon kondüktörlüğü yapan Ergüder Kuzucular'ın gözünden yol hikayeleri anlatıyor. Emre Aydın'ın Yolcu, Anıl Güldoğan'ın Hikayeci ve Vlada Senkoya'nın From a Great Height adlı kurmaca kısa filmleriyse; birbirimizin hayatından hikayeler edinmeyi, sevip öyküler kurmayı ve dostluklar yaratabilmeyi raylar üzerinde gösteriyor.

Mobil Film Festivali Seçkisi
Festivalde uluslararası online kısa film festivali Mobil Film Festivali'ne bu yıl farklı ülkelerden katılan 50 filmlik bir seçki de izlenebilecek. 13 yıldır dünyanın birçok yerinden katılan yönetmenleri keşfetmeyi ve desteklemeyi amaçlayan Mobil Film Festivali basit bir ilke üzerine kurulu: 1 cep telefonu, 1 dakika, 1 film.

Kısa Sınır Tanımaz
Dünyadan ödüllü kısa filmlerin olduğu bölümde Cannes'da en iyi film ödülünü alan A Gentile Night ve Toronto'da en iyi film ödülünü alan müzikal animasyon The Burden gibi birçok film bulunuyor.

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
128
0
164
0
125
0