Paylaş   
18.03.2018

YOLLARDA ARARIM SENİ

/

Evet, Kaan ve Mete, namı diğer 'Kaybedenler Kulübü' bir kez daha huzurlarımızda. 90'lı yılların popüler radyo programının yaratıcıları ve "Sayın dinleyen, sizinle yatmış mıydık?" repliğinin müsemmaları, 'Yolda' takısıyla birlikte çekilen yeni filmlerinde bir yaz aşkının izlerini sürüyor. Önce kısaca konu diyelim: Olimpos'ta geçirilen günlerin ardından ikili motosikletlerine atlayıp İstanbul'a doğru rota belirler. İlk durdukları benzin istasyonunda Mete, Olimpos'taki gruptan Sevda adlı kıza rastlar ve "Benimle döner misin?" teklifinde bulunur. "Evet" yanıtı yeni bir ilişkinin kapısını aralar...
Filmin iki ana karakteri ve dönemsel önemlerini, 2011 tarihli ilk filme ilişkin eleştiride uzun uzadıya yazmıştım. Bu bakımdan kısa hatırlatmalarda bulunmak gerekiyor. Zaman ve öncelikler itibariyle söz konusu kulüp üyelerinin kendilerini var edecekleri bir dünyanın parçası değiliz artık. Ki, bu kez yönetmenliği üstlenen (ilkinde Tolga Örnek'ti) Mehmet Ada Öztekin'in yazdığı senaryo, bu duruma ilişkin vurgularda bulunuyor. İkili, aslında ait oldukları dönemde her ne kadar 'Kaybedenler' kimliğini üstlerine geçirse de bir anlamda kendi hayat çizgilerine göre 'Kazananlar'dı.

Serseri ruhlulara âşık olmak
'Yolda' ise öyküsünü, özellikle Kaan üzerinden yeni bir ilişkinin etrafında kurarken açmazlarla dolu bir aşkı perdeye taşımış. Film, kısaca eski bir görüşü dile getiriyor: Kadınlar serseri ruhlu adamları sever, âşık olur ama iş evlenmeye gelince, işte orada durmak lazım... Peki bu görüşün şimdiki zamanda bir karşılığı var mı? Bir 'klinik psikolog', evlilik kurumu diye özellikle niye diretir? Bu da 'Kaybedenler Kulübü Yolda'nın eski soruya yeni bağlaçlar ekleyerek önümüze attığı bir tartışma olsun...
Murat karakteri üzerinden geliştirilen Murat Menteş ve Tuna Kiremitçi esprileri iyi olmuş, ilk filmin yönetmeni Tolga Örnek'in 'Devrim Arabaları'na yapılan gönderme de şık duruyor. Keza seçilen parçalar da bir dönemin müzikal referansları türünden bir etki yapıyor.
Mehmet Ada Öztekin'in sağlam ve sakin rejisi, Nejat İşler ve Yiğit Özşener'in karakterlerinin ruhuna uygun performansları, Hande Doğandemir ve Merve Çağıran'ın canlandırdıkları kişiliklere hayat katan başarılı oyunculukları, Rıza Kocaoğlu ve Sarp Akkaya'nın yayınevi dahilindeki çekişmeleri derken 'Kaybedenler Kulübü Yolda', kayda değer bir devam filmi olmuş. Ayrıca bir kuşak için de sanki nostaljik bir yolculuk... UĞUR VARDAN (HÜRRİYET/16.03.2018)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
177
0
128
0
164
0
125
0