Paylaş   
26.10.2017

TAMBURİ NECDET YAŞAR İÇİN RADYODA TÖREN DÜZENLENDİ

/

Karaciğer yetmezliği nedeniyle yaşamını yitiren tambur sanatçısı Necdet Yaşar için İstanbul Radyosu´nun Mesut Cemil Stüdyosu´nda tören düzenlendi. Törene, Yaşar´ın dostları, TRT İstanbul Radyo Müdürü Kenan Bölükbaş, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu Sanat Yönetmeni Osman Yurdal Tokcan, Cumhurbaşkanlığı İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Genel Yönetmen Yardımcısı Mehmet Güntekin, Doç. Dr. Süleyman Erguner, ailesi, öğrencileri ve çok sayıda seveni katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende usta tambur sanatçısı Necdet Yaşar´ın hayatını anlatan kısa bir sunum yapıldı.

NECDET YAŞAR KİMDİR?
Necdet Yaşar, 1930 yılında Gaziantep´te doğmuş, ünlü virtüoz Tamburi Cemil beyin, yine büyük bir Tamburi olan oğlu Mesut Cemil ile tambur çalışmış, Mesut Cemil´in yönettiği Klasik Koro´da, TRT İstanbul Radyosu´nda, Münir Nurettin Selçuk´un yönettiği İstanbul Belediye Konservatuarı icra heyetinde ve İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu´nda icracılık yapmıştır. 1991 yılında Devlet Sanatçısı seçilmiştir.
Necdet Yaşar, sadece icracı kimliğiyle değil Türk Müziği üzerine hem yurtiçinde hem yurtdışında bir otorite olarak görülmüştür. Yurtiçinde İTÜ Türk Musikisi Konservatuarının kurulucularından biri olmuş ve burada birçok öğrenci yetiştirmiştir. Yurtdışında Washington Üniversitesi´nde makam müziğinde tonal yapısı üzerine dersler vermiş, müzikolog Karl Signel´le Türk Müziği ses sistemi üzerine laboratuvar çalışması yapmıştır. Ayrıca Amerika, İngiltere, Kanada ve Güney Kore´de düzenlenen müzikoloji kongrelerinde Türk müziğini temsil etmiştir

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0