Paylaş   
01.07.2017

EY KARDEŞİM, GELDİYSEN...

/

Olivier Assayas, başyapıt düzeyindeki bir önceki filmi 'Sils Maria'da değişen koşullara ayak uydurmakta zorlanan bir yıldızın öyküsünü anlatıyordu. Söz konusu karakteri Juliette Binoche canlandırırken asistanı rolünde Kristen Stewart'ı izliyorduk. Son dönem işleri itibariyle popüler gençlik serilerinden daha derinlikli, sofistike yapımlara yöneldiği açıkça gözlenen Stewart, Fransız yönetmenin bir sonraki çalışması 'Hayalet Hikâyesi'nde ('Personal Shopper') bu kez başrolde karşımızda.
Film, ikiz kardeşi Lewis'ı kaybeden ve benzer bir kalp rahatsızlığı bulunan Maureen'in öyküsüne odaklanıyor. İkizler birbirlerine söz vermişlerdir; kim erken ölürse diğerine 'öte dünya'dan mesajlar (ya da işaretler) gönderecektir. Genç kadın bir yandan işini (bir modelin kıyafet trafiğini yönlendirmek) yaparken öte yandan da 'olası' mesajların beklentisi içindedir.
'Hayalet Hikâyesi', ana karakterinin 'asistan'vari işi vasıtasıyla hafiften 'Sils Maria' havası da yayıyor ama genel olarak farklı bir güzergâhın ifadesi. Assayas filmini mistik sulara doğru çeker gibi yapıyor, sonra meselenin içine gerilim, hafiften polisiye tadı katıyor, 'gerçekçi' çizgilere ulaşıyor ve nihayetinde son sözünü söylüyor...

Bir 'Sils Maria' değil elbet!
Film bu gelgitler arasında kıvamını buluyor mu derseniz, bence buluyor; bu açıdan 'Hayalet Hikâyesi'nde sorun yok. Ama kimi güzel sahneler, kimi güzel bölümler bana kalırsa genel toplamda çok da çarpıcı bir bütüne ulaşmıyor. Belki de 'Sils Maria' gibi güçlü bir ön adımın ardından bu çalışma, Assayas için düşük dozajlı bir hamle olmuş.
'Alacakaranlık' serisinin sinemaya armağanı olan Kristen Stewart ise farklı sulara açılıp 'Sils Maria' ve 'Still Alice'te iki büyük oyuncunun (Juliette Binoche ve Julianne Moore) yanında bir anlamda piştikten sonra artık yeni cephesinde de kıvamını bulmaya başladı. 'Equals', 'Certain Women', 'Cafe Society' yeni arayışın filmleriydi. 'Hayalet Hikâyesi' sanki "Bu iş tamam" cümlesinin tam karşılığı...
Toparlarsak Assayas adına 'Sils Maria' kadar etkili olmasa da hem öyküsü hem de başrol oyuncusunun performansı itibariyle izlenmeyi hak eden bir yapım 'Hayalet Hikâyesi'. UĞUR VARDAN (HÜRRİYET/01.07.2017)
Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
128
0
164
0
125
0