Paylaş   
25.05.2017

26 MAYIS 2017

/

Haftanın yeni film sayısı dokuz. Mayısın son vizyon haftasında karşımıza çıkan yenilerden dördü, yerli yapım ayrıca. İçinizde yaşayan sinemadan çıkmış insanın elini sakın ha bırakmayın! Herkese iyi seyirler.


KARAYİP KORSANLARI: SALAZAR'IN İNTİKAMI

-Bildik efsaneye tazeleyici dokunuş-

Korsan filmlerine iade-i itibar kazandıran serinin beşinci bölümünde anti-kahramanımız Kaptan Jack Sparrow yeniden karşımızda! Bu kez en dişli kötülerden biriyle, korsan avcısı Salazar'la mücadele ediyor! Üç kez yönetmen koltuğunda oturan Gore Verbinski, dördüncü filmde yerini Rob Marshall'a bırakmıştı. Yeni bölümün yönetmen koltuğunda, iki isim çıkıyor karşımıza. 'Bandidas', 'Max Manus' ve 'Kon-Tiki' filmleriyle tanınan iki Norveçli: Joachim Rønning ile Espen Sandberg.

İspanyol Kaptan Salazar liderliğindeki hayalet korsan avcıları, Jack Sparrow'u ele geçirmek ve korsanların kökünü kazıyarak, hayata geri dönmeyi tasarlamaktadırlar. Gizli Poseidon adasındaki üç uçlu mızrak, hemen herkesin hayalidir. Gizemli gökbilimci Carina Smyth ve lanete uğramış babasını hayata döndürme çabasındaki dik başlı genç denizci Henry Turner, üç uçlu mızrağı ele geçirmek için; Jack Sparrow'la birlikte tehlikeli bir maceraya atılırlar.

Ayyaş kaptan' Jack Sparrow' rolünde efsanevi karizma Johnny Depp'e eşlik eden eski dostlar Geoffrey Rush, Kevin McNally, Orlando Bloom ve Keira Knightley'in yanı sıra, yeni filmin yeni yüzleri Brendon Thwaites, Kaya Scodelario ve Jim Jarmusch harikası 'Paterson' filminden anımsayacağınız İranlı aktris Golshifteh Farahani ile birlikte, kötü adam kontenjanından usta aktör Javier Bardem!

İyi yazılmış yeni metne, yine oldukça titiz efektler, müthiş oyuncu kadrosu ve sürükleyici bir avantür eşlik ediyor. 'Galaksinin Koruyucuları'nın yeni filminde karşımıza çıkan sevgi, emek, özveri meseleleri bu öyküde de var! Baba-çocuk ilişkisi. Baba-kız, baba-oğul fedakarlığı, filmin dramatik yanını başarıyla beslemiş. Kusursuza yakın atmosfer sayesinde eski korsan filmlerinin havasını soluyoruz yeniden. Taze dokunuş, filmin dokusuna iyi gelmiş! Anlayacağınız, Karayip Korsanları 'mit'i, kaldığı yerden devam ediyor 'mavraya'! Yine enerji dolu, yine komik, yine heyecanlı, yine hınzır! (3,5 / 5)


DEHA

-Sahici, yalın, sıcak ve insancıl-

Altı buçuk yaşındaki yeğeni Mary'yi tek başına büyüten Frank, küçük kızın hakiki bir deha olduğunun anlaşılması üzerine torununun velayetini almak isteyen annesi ile karşı karşıya gelir. Senaryosunu Tom Flynn'ın kaleme aldığı duygu yüklü dramı, '(500) Days of Summer / Aşkın 500 Günü', 'The Amazing Spider-Man / İnanılmaz Örümcek Adam' ve The Amazing Spider-Man 2 / İnanılmaz Örümcek Adam 2' filmlerinden anımsayacağımız Marc Webb yönetmiş.

Matematik dehası küçük kız rolünde 2006 doğumlu yetenekli aktris Mckenna Grace adeta döktürüyor! Süper kahramanlardan, melankolik aşık karakterine kadar hemen her rolün altından kalkmayı başaran Chris Evans'ın yanı sıra, 'The Help / Duyguların Rengi' ile Oscar'a uzanan Octavia Spencer, usta İskoçyalı aktris Lindsay Duncan ve sıradan, yalın, süssüz haliyle filmin belki de en başarılı isimlerinden olan Jenny Slate eşlik ediyorlar. Slate, çok sevdiğim ve beğendiğim başarılı oyuncularımızdan Devin Özgür Çınar'ı andırıyor. Slate dahil bu denli 'sade' ve 'hakiki' bir kadroyu bir araya getiren 'cast' ekibi, ayrı bir alkışı hak ediyor!

Fazla tanıdık ve düz olmasına rağmen, gayet iyi yazılmış, yönetilmiş ve çok iyi oynanmış bir film duruyor perdede. 36. İstanbul Film Festivali'nin 'Galalar' bölümünde izleyici ile buluşan yapım, bir şekilde Brecht'in 'Kafkas Tebeşir Dairesi' adlı oyunundan izler taşırken, 'The Kid / Yumurcak', 'Paper Moon / Ay Beyazdır', 'The Champ / Şampiyon', 'Kramer vs. Kramer / Kramer Kramer'e Karşı', 'Good Will Hunting / Can Dostum' ve 'Little Man Tate / Küçük Adam Tate' gibi bir çok filme de referans ve saygı sunuyor.

Aile, çocuk yetiştirme, bencillik, deha, standart olmak, sisteme direnme, annelik, babalık, baba-kız, farklılık, öteki olmak, sevgi, fedakarlık, insanlık gibi hayatı idame de olmazsa olmaz kavramlara değinen film, sahici duruşunun yanında, son derece insancıl ve naif yapısıyla izletiyor kendini. (3,5 / 5)


KARANLIK GÖREV

-Tadı tuzu yerinde kahramanlık öyküsü-

'Karanlık Sırlar', 'Acı Tatlı Hayat' ve 'Şeytanı Gördüm' gibi ses getirmiş stilize filmlerin 'yaman' yaratıcısı Kim Jee-woon'un yeni filmi, prömiyerini Venedik ve Toronto'da gerçekleştirdikten sonra, geçtiğimiz filmekimi'nde izleyici ile buluşmuştu. 1920'li yıllarda Japonya işgali altındaki Kore'de geçen gerilim ve aksiyon katkılı dramatik casusluk öyküsü, oldukça sürükleyici bir yapım.

Bir zamanlar Kore'nin bağımsızlığı için mücadele veren Lee, artık Japon emniyetinde komiser olarak çalışmaktadır. 'Dürüst Kardeşler' adlı radikal bağımsızlık örgütünü çökertmesi emrini aldığında, bu örgütün bölgesel lideri Kim'le tanışır. Lee ile Kim dostluklarını ilerlettikçe çalıştıkları kurumlara bağlılıklarını sorgulayıp, tehlikeli bir ilişkiye girerler. Ülkesinin Oscar adayı ilan edilip, gişesinde rekorlar kıran yapım, özellikle dönemin atmosferini son derece başarılı şekilde kurmuş. İyi yazılmış ve yönetilmiş öykünün yapım tasarımı üst düzey.

Kahramanlık mitini sivriltmeyi unutmadan, tempolu biçimde yansıtıyor perdeye sürükleyici hikayesini. Trende geçen aksiyon anları unutulacak gibi değil. Tecrübeli ve yetenekli Güney Koreli aktörler Lee Byung-hun, Gong Yoo ve Song Kang-ho, filmi sürüklüyorlar. Gerçeklik hissini ötelemeden sıkı bir avantür ortam yaratan film, iki saat yirmi dakikalık süresini, yarım saatmiş gibi yaşatıyor izleyicisine. Başarılı! (3,5 / 5)


Usta sinemacı Emir Kusturica'nın yazıp yönettiği ve başrolü Monica Bellucci ile paylaştığı dram 'On the Milky Road / Aşk ve Savaş', Birleşik Arap Emirlikleri-Suudi Arabistan ortak yapımı animasyon 'Bilal: A New Breed of Hero / Özgürlüğün Sesi Bilal' ve dört yerli yapım; Gözde Kural'ın ilk uzun metraj kurmacası 'Toz', oyuncu kadrosunda Fırat Tanış ile Metin Keçeci'nin yer aldıkları dram 'Yarının Adı Başka', Atakan Şatıroğlu ve Berkay Berkman'ın yönetmen koltuğunu paylaştıkları 'Katre' ile birlikte Samet Çakırtaş'ın yönettiği korku-gerilim 'Sinsiran: Yasak Aşk', haftanın notlarımız arasında yer alamayan diğer yenileri. Tekrar iyi seyirler herkese! MURAT ERŞAHİN

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
128
0
164
0
125
0