Paylaş   
26.03.2017

SADECE ´EFSANELER´LE MAÇ KAZANILMAZ...

/

1995 tarihli 'Heat', sinematografik özelliklerinin yanı sıra, Robert De Niro ve Al Pacino gibi iki efsaneyi bir arada barındıran o ünlü sahnesiyle hafızalara kazınmıştır. Michael Mann'in yapıtını izlediğinizde filmin önemli bir hatırlatmada bulunduğunu fark ediyordunuz, o da şuydu; maharet sadece bu tür çizgiüstü oyuncuları bir araya getirmek değildir, onları seyirciyle doğru dürüst hikâyelerin içinde buluşturmak gerekir...
Haftanın seçenekleri içinde yer alan 'Otoban' ('Collide'), tam da bu meselenin açığa çıktığı bir film olmuş. İngiliz yönetmen Eran Creevy'nin imzasını taşıyan yapım, kadrosunda Anthony Hopkins ve Ben Kingley gibi iki devi barındırıyor ve üstelik, filmde tıpkı 'Heat'te olduğu gibi devasa aktörleri karşı karşıya getiren sahnelerden iki adet var ama nafile; öykü ve işlenişi o kadar vasat ki, 'Otoban'ın zihinlere kazınması çok zor.
Önce kısaca konuyu özetleyelim: Amerikalı genç araba hırsızı Casey, ülkesinden uzakta Almanya'nın Köln şehrinde küçük çaplı işler peşinde koşmaktadır. Bir barda âşık olduğu Juliette'in sağlık sorunlarının baş göstermesiyle ameliyat parası için hedef büyütür ve Türk mafya lideri Geran adına, İngiliz uyuşturucu satıcısı Hagen'in sahibi olduğu bir TIR'dan mallarını çalmak için harekete geçer.


'Psikopat Türk' Ben Kingsley
Vakti zamanında yabancı bir eleştirmen Keanu Reeves'li 'Speed' filmi için, "Yavaşladığında her şeyin çok bildik olduğu anlaşılıyor" türünden bir cümle kullanmıştı. 'Otoban' hızlandığında bile bildik olmaktan kurtulamıyor. Yönetmen işi süratle halletmeye çalışsa da taşlar yerine oturmuyor. Mesela Casey'nin kendisine sıkılan binlerce kurşundan kurtulmayı başarmasını film, kendi hengâmesi içinde bile açıklamaktan uzak; insan bu sahneleri izlerken "Bu kadarı da olmaz" diyor. Geran rolündeki Ben Kingsley'nin arada bir Türkçe 'Allahım', ´Yallah yallah´, 'Si... et' gibi sözcükleri kullandığı ve 'Psikopat Türk' olarak anıldığı filmde, Tunceli doğumlu oyuncu Erdal Yıldız da 'tetikçi' Rainer rolünde karşımıza geliyor. Son dönemin öne çıkan iki ismi Nicholas Hoult ve Felicity Jones da öykünün âşık çifti Casey ve Juliette'i canlandırıyor.
Sözün özü 'Otoban', kayda değer kadroya karşın vasat bir aksiyon olmanın ötesine gidemiyor. UĞUR VARDAN (HÜRRİYET/25.03.2017)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
177
0
128
0
164
0
125
0