Paylaş   
14.01.2017

HAYAT ONLARIN GÖZÜNDE PARLIYOR

/

Akademi'nin, 'Yabancı Dilde En İyi Film' kategorisinde 'Son dokuz'a kalan toplamı arasında yer alan 'Kabakçığın Hayatı' ('Ma vie de Courgette'), 'çizgidışı' animasyonlardan. Gilles Paris'nin romanından Fransız Céline Sciamma'nın yazdığı senaryoyla perdeye taşınan yapımda, annesinin 'Kabak' adını taktığı Icarde'nin zorlu hayat yollarında rotasını bulmaya çalışması anlatılıyor. Yalnız bir çocuk olan 'Kabak', annesinin bir kaza sonucu hayatını kaybetmesiyle yetimhanenin yolunu tutuyor. Burada kendisiyle birlikte altı çocukla yeni bir serüvene atılırken ayakta durmayı, yaşama tutunmayı ve en önemlisi dayanışmayı öğreniyor. Sonradan ekibe dahil olan Camille sayesinde de aşkı diyelim...
Yönetmenliğini İsviçreli Claude Barras'ın üstlendiği film, 'stop-motion' tekniğiyle çekilmiş. 'Kabakçığın Hayatı'nı ilk olarak basit ve sade olarak tanımlayabiliriz. Öte yandan film, bu basit ve sade öyküyü son derece güçlü duygularla ve yüreğinize işleyen detaylarla aktarıyor. Aslında tasvir edilen dünya, Kabak ve diğer çocukların da tek tek öykülerine bakıldığında yüksek dozda trajedi içeriyor.
Film, bu katlanılması zor durumlara karşı kenetlenerek ve hınzırca bir bakışı da ekleyerek, hayatın kendilerine çizdiği dar koridorların dışına taşan miniklerin çabasına odaklanıyor. Barras'ın sakin ve telaşsız anlatımı o kadar güzel, o kadar derinlemesine ki, 'Kabakçığın Hayatı'nı unutulmaz yapıtlar arasına sokuyor. Kimi yabancı eleştirmenler filmi, Henry Selick'in 'Coraline'ıyla akraba ilan etmişler, haklılar.
Fransa'nın parlak senaristlerinden kabul edilen Céline Sciamma'nın dokunuşları da karakterlere özel derinlikler kazandırmış gibi; topluluğun patronu gibi davranan arıza Simon, Kabak'a kol kanat geren ve bir tür baba figürüne dönüşen altın kalpli polis Raymond, yetimhanenin diğer üyeleri Ahmed, Alice, Jujube; hepsi özel ve öyküleri kulak kabartmaya değer kişiliklere dönüştürülmüş. Ayrıca çizim olarak karakterlerin o iri gözleri de, ruh durumlarını anlatmada önemli bir unsur olarak öne çıkıyor.
Aslında 'Kabakçığın Hayatı' için Charles Dickens-Kemalettin Tuğcu tatları da içeriyor demek mümkün. Her yaştan seyirci için hayat dersleri ve güzellikler barındıran bu özel ve güzel animasyonu kesinlikle kaçırmayın derim... UĞUR VARDAN (HÜRRİYET/14.01.2017)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
177
0
128
0
164
0
125
0