Paylaş   
12.11.2016

BU ÇAĞRIYA KULAK VERİNİZ!

/

Küçük bir çocuğun hayatına giren ağaçtan bir dev (ya da dev bir ağaç)... 'Canavarın Çağrısı'nı (´A Monster Calls') böyle özetlemek mümkün. Spielberg'ün 'The BFG'sinden sonra sahne alan yapım, benzer sularda geziniyor gibi görünse de aslında bambaşka dertlerin ifadesi. Önce konu diyelim: Conor'ın annesi amansız bir hastalığın pençesine yakalanmıştır. 12 yaşındaki çocuk hem ev hem de okul hayatından pek memnun değildir. Babası ise çok uzaklarda, ABD'de kendisine yeni bir hayat kurmuştur. Hastalık dolayısıyla pek sevmediği büyükannesi de artık yanı başındadır. Tam bu ortamda kendisine tuhaf bir dost edinir; gece saat tam 12.07'de ortaya çıkan ve insan siluetindeki dev bir porsuk ağacı. İkili arasında doğan dostluk, ağacın anlattığı üç değişik öyküyle kıvamını bulur, son öyküyü Conor anlatacak ve nihai nokta konulacaktır.

Post-modern bir masal
'Canavarın Çağrısı' bir roman uyarlaması. Eserin fikir sahibi Siobhan Dowd, ne yazık ki erken yaşta kanserden hayatını kaybedince Patrick Ness yola devam etmiş ve kitabı yazıp bitirmiş. Bir çocuğun annesinin giderek nükseden rahatsızlığı karşısında kendisini hayal dünyasının koridorlarına atması ve burada yeni bir rota çizmesine dayalı metni, daha çok son derece etkileyici gerilim filmi 'Yetimhane'yle tanıdığımız Juan Antonio Bayona sinemaya uyarlamış. İspanyol yönetmenin yetkin rejisi ve bazen özel efektlerden bazen de etkileyici çizimlerden destek alan görselliğiyle 'Canavarın Çağrısı', son derece ilgi çekici bir psikolojik drama olmuş. Minik oyuncu Lewis MacDougall, Conor'ın ruhsal gelgitlerine tercüman performansıyla filme damgasını vururken Liam Neeson da sesiyle devasa ağaca hayat veriyor. Bu arada 13 metrelik porsuk ağacının tasarımının, 'Galaksinin Koruyucuları'ndaki Groot'u andırdığını (ki onu da Vin Diesel seslendiriyordu) belirtelim. Ayrıca büyükannede Sigourney Weawer, annede de son dönemin dikkat çeken ismi Felicity Jones'u izliyoruz.
En son Tayland'daki tsunami felaketini anlattığı 'Kıyamet Günü'nü çeken Bayona, 'Canavarın Çağrısı'nda da çizgi dışı bir işe imza atmış; bu post-modern masal'ı kaçırmayın derim... UĞUR VARDAN (HÜRRİYET/12.11.2016)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

115
0
139
0
120
0
162
0
151
0
121
0
122
0
177
0
128
0
164
0
125
0