Paylaş   
25.09.2016

AKBANK CAZ MÜZİKSEVERLERİ BEKLİYOR

/

26. Akbank Caz Festivali, 12-23 Ekim tarihleri arasında cazın yıldız isimlerini ağırlıyor.
Geçmişten günümüze Cecil Taylor, Archie Shepp, McCoy Tyner, Pharoah Sanders, Jimmy Smith, Enrico Rava, John Scofield & Joe Lovano, Manu Katché, David Sanborn gibi caz dünyasının saygın isimlerini Türk izleyicisi ile buluşturan Festival, 26. yılında da birbirinden özel performanslara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 26. Akbank Caz Festivali'nin bu seneki yıldız isimleri arasında Ron Carter "Golden Striker Trio" ve Imany yer alıyor.
İlk yılından itibaren organizasyonu ve içerik programlaması Pozitif işbirliği ile gerçekleştirilen 26. Akbank Caz Festivali, 20 Ekim Perşembe günü Zorlu Performans Sanatları Merkezi, Drama Sahnesi'nde Ron Carter "Golden Striker Trio´yu ağırlayacak. Caz dünyasının efsane müzisyenleri arasında gösterilen ve 2500´e yakın albümde yer alarak cazın en üretken müzisyenlerinden biri olan, iki Grammy Ödülü sahibi Carter, uzun süredir beraber çalıştığı grubu Ron Carter "Golden Striker Trio´yla festivali onurlandıracak.

26. Akbank Caz Festivali´nin bir diğer konuğu ise günümüz soul müziğine zenginlik katan Imany. İdolleri Billie Holiday, Nina Simone ve Tracy Chapman gibi caz, soul ve folk müzikten beslenen Imany, 21 Ekim Cuma akşamı Volkswagen Arena´da gerçekleşecek konserde caz tutkunlarıyla buluşacak.
Bu yıl 12 - 23 Ekim 2016 tarihleri arasında 26.'sı düzenlenecek olan Akbank Caz Festivali'nin programı açıklandı. Yerli ve yabancı caz sahnesinden isimlerin ağırlanacağı festivalin organizasyonu ve içerik programlaması Pozitif işbirliği ile gerçekleşiyor.

26. Akbank Caz Festivali boyunca aralarında Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Akbank Sanat, Babylon, Volkswagen Arena, The Seed, Caddebostan Kültür Merkezi, Moda Sahnesi, Summart Sanat Merkezi, Nardis ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nin de bulunduğu 26 ayrı mekanda 42 konser, 6 söyleşi, 13 atölye çalışması ve 2 performans gerçekleştirilecek.

26. Akbank Caz Festivali'nin bu seneki yabancı isimleri arasında; caz dünyasının efsane müzisyenlerinden biri olarak gösterilen ve iki Grammy Ödülü sahibi Ron Carter, günümüz soul müziğinin önemli ismi Imany, Afrika müziğini caz ve funk türleriyle harmanlayan "afrobeat'" akımını rock and hip hop ile birleştiren Tony Allen, dünyanın en iyi tenor saksafoncusu olarak anılan Pharoah Sanders, uluslararası alanda çok sayıda ödülü bulunan usta trompet sanatçısı Paolo Fresu ve Latin cazın günümüzdeki önemli isimlerinden Kübalı besteci ve piyanist Omar Sosa yer alıyor.

Festival'de ayrıca aralarında Fatih Erkoç, İlham Gencer, Önder Focan, Okay Temiz ve Ferit Odman'ın da bulunduğu pek çok Türkiyeli cazcı da sanatseverlerle buluşacak.

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0