Paylaş   
21.04.2016

ŞU KOCAMAN DÜNYADA SENİN GİBİ GÖRMEDİM

/

90'ların hemen başlarında tüm dünyada yaşanan siyasal ve kültürel "kırılıma"dan ülkemiz de nasibini almış, özellikle müzik dünyası oldukça renkli ve hareketli bir döneme girmişti. 1 gecelik starlar devri başlamış, tekerlemevari sözlerle yapılan şarkılar bağırlara basılır olmuştu. Müzik dünyası 70'lerdeki o renkli günlerine yeniden dönmüş, türler arası formüller geliştirilerek kimi zaman pop arabeskleşmiş kimi zaman da alaturka rock tarzıyla flört eder olmuştu. Tam bir "pop çağı" yaşanmakta olup yapımcılar yeni yüzler, yeni sesler peşinde koşar olmuştu. Farkında olunmadan bir çıkmaza girilmişti; çıkmazdan çıkış yolu olarak da yurt dışında yaşayan gençlerden medet umulur olunmuştu. Yurt dışında daha çok "Cartel" gibi rap; "Yurtseven Kardeşler" gibi fantezi tarzları benimseyen gruplara kucak açıldı. Tayfun Ünlü ve kardeşi Mehmet Ünlü de Almanya'da Anadolu Pop-Rock'ı benimseyen müzisyenlerdi ve "Ünlü" grubunu kurana kadar da çeşitli gruplarda çalışmalar yapmışlardı. Yurtdışından bir rock grubu fikri tuttu ve Ünlü 1996'ya damgasını vuran isimlerden oldu. 1996 yılında uzun bir aradan sonra "Gün Ola Harman Ola" isimli muhteşem bir albüm yapan Erkin Koray ve aynı yıl 1976 tarhli Erkin Koray hit'i "Estarabim"le çıkış yapan Ünlü grubu; kaderin cilvesi mi yoksa tesadüf mü bilemeyiz. Bildiğimiz tek şey 1996 yılının, her iki isime de uğurlu geldiğiydi.
(Konu dışı: 1996 yılı benim için de çok çok önemlidir: o sene oğlum Koray dünyaya gelmiştir)
Albümü salt "Estarabim"e bağlamak doğru olmaz; yeni neslin Hande Yener'den tanıyıp sevdiği ve ona ihale ettiği "Rüya", bir Barış Manço klasiği "Derule", "Son Defa" ve "1 Sana 1001 Bana" gibi güzel parçaları da barındırıyor bu albüm. 1998'de ikinci albümler "O ve Z Hikayesi" çıkar. İlk albümün yaptığı etkiyi yapmaz ama en sıkı rock albümlerden biridir. "Kafam", "Ses((x) Tiryakisi", "Korkma" gibi güzel parçalara rağmen grubun single çalışmaları saymazsak yayınlanan son albümü olur. Ve 90'lar müzik piyasasının garip bir geleneği olarak grup dağılarak unutulmaya yüz tutar. Öyle ki 10 sene gibi uzun bir süre ara vereceklerdir.
2010 yılında tekrar memlekete dönüş yapan Tayfun Ünlü ve ekibi "hatırlatma" bab-I'nda konserler verir. 2013'te "Rumi" isimli bir single çalışması dışında pek stüdyoya girmezler. 2016 yılına gelindiğinde ilk albümün ve grubun ülkemizde "ünlü" olmasının üzerinden 20 sene geçmiştir. Yavuz&Burç Plakçılığın yüzü rock'a dönük yapımcısı (aynı zamanda grubun menajeri) Naci Keklik, yeni kuşaklara "bakın ülkemizde bir zamanlar böyle bir grup vardı" dercesine bir saygı albümünün temelini atar. Bir nev'i köprüdür bu; 20 yıl öncesiyle günümüz arası bağ kuran.

Tüyler bitti dilimde nasıl diyeyim bilmem

Albüm titiz bir çalışmanın ürünü. Grubun "en iyileri" toplanmış ve doyurucu CD içi kitapçığıyla birlikte piyasaya sürülmüş. Ozlem Kumrular ve Cumhur Canbazoğlu'nun kısa anektodları yanı sıra şarkı sözleri ve grubun 2016 model fotoğrafları kitapçıkta yer almış. "Rüya", "Kafam", "O ve Z Hikayesi", "Son Defa", Rumi", "1 Sana 1001 Bana", "Korkma" ve çok daha fazlası "bir eksik" ile albümde yer alan parçalardan bazıları. Nedir o "bir eksik" olan? Ünlü'yü "ünlü" yapan, şarkıyı cover'layan tüm rock gruplarının Ünlü'nün düzenlemesini baz aldığı, grubun çıkış şarkısı "Estarabim" bu albümde yok ne yazık ki.
Hani nasıl "Dağlar Dağlar"sız bir Barış Manço,"Namus Belası" olmayan bir Cem Karaca ya da ne bileyim "Ben de Özledim"siz bir Ferdi Tayfur derlemesi düşünülemezse; "Estarabim"siz bir Ünlü karması asla düşünülemez. Yeniden düzenleme olsa anlaşılır bir durum deriz ama 20 yıl önceki aranjeler söz konusu. Geçen 20 yıl içinde (sanatçının bağlı bulunduğu son müzik firmasını tenzih ederek söylüyorum) Erkin Koray'a ait şarkı ve albümlerin hoyratça kullanılması, sanatçının izni olmadan yurt içinde ve yurt dışında bir dolu plağın ve CD'nin basılması, haklı olarak (hayatını kendi prensip ve doğrularıyla yaşamış bir efsane için) kabul edilebilir bir durum değildir. Ve Erkin Koray yıllardır bu insanlarla verdiği mücadelesiyle ve kararlılığıyla tanınır. "Estarabim" de kanımca bu kaygılarla albüme alın(a)mamış. Elbet bu durumda ne yapımcıya ne de Erkin Koray'a olumlu/olumsuz bir fikir beyan etmek haddimiz değil. Ama gerçek olan şu ki; "Estarabim"siz bu albüm eksik bir albüm. Yukarıda "albümü salt estarabim'e bağlamak doğru olmaz" demiştim; aynı şey 2016 model bu karma albüm için de geçerli. Tayfun Ünlü ve ekibinin en sağlam "işleri" bu albümde. Tereddütsüz edinin.

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0