Paylaş   
3.06.2015

BARIŞ MANÇO´NUN İZİNDEN GİDİYORUZ

/

Rap'in Türkiye'deki en önemli isimlerinden Ceza, yeni albümü "Suspus"u 26 Mayıs'ta çıkardı. İlk klibi de çalışmaya adını veren şarkıya çeken ünlü rap'çi, hedefinin 7'den 77'ye herkese rap dinletmek olduğunu söylüyor.

Bir önceki albümle arasında beş yıl var "Suspus"un. Neden bu kadar uzun sürdü?
- Ama o beş senede müzikten kopmadım, sürekli ürettim. Birkaç single çıkardım, toplama albümlere parçalar verdim. Albüm çalışmalarına 2010'da "Onuncu Köy"ü çıkardıktan sonra başlamıştım aslında.

E ne oldu da bu kadar uzun sürdü?
- Toplumu ve müzik sektörünü etkileyen olaylar nedeniyle bazı şeyleri ertelemek durumunda kaldık. Bir de kitlenin sığlaşmaya başlaması beni soğutmuştu. Yaptığım işleri daha kendime dönük yapmaya başladım.

Ama meydan da boş bırakıldı tabii.
- Biraz öyle oldu maalesef. Diğer yandan çok iyi gençler çıktı, iyi rap albümleri geldi. Zaten onlar bana gaz verdi. Türkiye'de ışığın yandığını görmüş oldum.

* Birçok yerde "en iyi albümüm oldu" diyorsunuz.
- Kesinlikle öyle. Şu ana kadar yaptığım en iyi albümüm.

EMİNEM'DEN HIZLI SÖYLEYENLER DE VAR

Bir de "Rap tekniği dersi gibi bir albüm" yorumunuz var. Albümü dinleyen bir rap'çi adayı, teknik öğrenecek mi mesela?
- Rap yapan insanı enstrüman gibi düşünün. Ve ben bu albümdeki her şarkının hecelerine kadar uğraştım. Tabii yiğidi öldür, hakkını yeme. Benim de dünyada hayran kaldığım birçok rap'çi var. Eminem, Tech N9ne gibi.

Eminem "Rap God" şarkısında 16 saniyede 101 kelimeyle rekor kırmıştı. Ama sanki siz daha hızlısınız.
- İngilizce'de daha fazla kelimeyle söyleyenler de var ama onun rekoru bu hızla hit parça çıkarması. Yoksa Busta Rymes'ın, Dady Freddy'nin daha hızlı rap'leri var. Türkçe'de kıyaslanamaz. "I'm Going" diyor adam ben "Gidiyorum" diyorum. Onunki üç kelime
benimki bir. Heceleri sayarsak durum daha farklı olabilir tabii.

13 şarkı toplam 275 saatte canlı olarak kaydedilmiş. Neden?
- İşe daha fazla renk katmak için... Sonuçta konserlerimizde de canlı çalıyoruz. Rap'te sample'lar kullanılır ama bazı şeylerin canlı olması gerekiyordu.

Bu çalışmalar sırasında birçok yeni isimle düet de yapıldı. Onlara ne oldu? Çünkü albümde sadece Sansar Salvo düeti yer alıyor.
- Bazıları çıktı, bazıları yurtdışında çıkacak, bazıları hiç çıkmayacak belki de. Planlar bir anda değişebiliyor.

ŞARKI SÖZLERİMDE BELLİ BİRİNİ HEDEF ALMADIM

Şarkı sözlerinde yine duruşunuzu ortaya koymuşsunuz.
- Evet, hiciv olayı, dokundurmalar, mecaz anlatımlar yine yer alıyor. İşte ona Cezalet deniyor. Kimi dinleyen de benim anlatmak istediğimden daha derin anlamlar çıkarabiliyor. Siz hangi ruh haliyle dinlerseniz, o anlamı çıkarıyorsunuz. Politik olmaya da çalışmıyorum ama derdimi anlatabildiğim kadar anlatıyorum. Zaten albümün adı "Suspus". Neden suspus olduk, neden durulduk, onu anlatıyorum albümde.

Popçuları dis'lediğini söyleyebilir miyiz?
- Kalitesiz olan her şey için söylenmiş sözler var. Albümdeki sözler hep genelleme. Belli birini hedef alıp yazılmış sözler yok.

Canlı çalımlar, 4 günde klip çekimi. Bu kez daha büyük adımlar atıyormuşsunuz gibi.
- Yaşım ilerledi, deneyimim arttı. Becerilerime uygun bir iş yapmak istedim. Bence Türkiye tarihinin en büyük prodüksiyonlu klibi olacak "Suspus"... 400'den fazla kişi çalıştı. Elimizdeki ekipmanla bir film çekilirdi resmen. Herkes elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı. Yönetmenliğini Ferit Katipoğlu, yapımcılığını Murat Pekin ve Eyüp Kırbaş, görüntü yönetmenliğini Serkan Güler'in ve sanat yönetmenliğini Kaan Güreşçi'nin üstlendiği klibin yapım, çekim ve post prodüksiyon hizmetini Autonomy Film yaptı. Klip çekilirken de 7'den 77'ye herkes vardı, onlar da şarkıyı öğrendi. Zaten amacımız herkese rap'i dinletmek. Barış Manço'nun izinden gidiyoruz.

RAP'E RADYOLARDA VE BASINDA YER YOK

Rap nereye gidiyor, arkadan ne kadar isim geliyor?
- Güzel üretimler var ama müzik kanalları ve radyolarda rap müziğe pek yer verilmiyor. Türkiye'de böyle bir müzik türü de var diyeceğimiz bir durum yok. Türkiye'de rap var ama sosyal medyada, partilerde... Basında yok gibi. SİNEM VURAL (HÜRRİYET/30 MAYIS 2015)


ÖZGÜN HABERE GİDİN

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0