Paylaş   
07.02.2015

DÜNYA DELİRDİYSE MESELE YOK

/

Alper Bakıner, Kamucan Yalçın,Ozan Akgöz, Cem Kurt, Payam Ghasemi ve Burak Beyrek'ten mürekkep Luxus'un Hunim Başımda albümü; ne kadar çok halimizin içinde hallerde olduğumuzu gösteren bir ilk çalışma.
Bir işaret fişeği gibi adeta. Dünyada olup bitenler kadar son yıllarda hızla değişip dönüşen bir toplumun bireyleri olarak, müzisyenlerin söz söyleme ve dokundurma/göndermeler yapma pratiklerinin de çoğalmasını dilemek hakkımız diye düşünüyorum. Alternatif gruplar ve müzisyenler arttıkça; en azından farklı seslerin varlığının olmasına seviniri olduk. Aslında müzik dediğimiz Türkiye'de çok çeşitli ama çok kısır bir döngünün içine hapsolmuş; bir gayya kuyusu gibi de bir taraftan.
Bir sürü tarzın iç içe geçtiği, ne söylediği belli olmayan binlerce insanın içinde sözü net olan müziklerin varlığına ihtiyacımız var. Luxus da buna namzet gruplardan biri. İlk başta değişik bir tınıyla sizi şaşırtsa da; buralara pek ait olmayan bir tavırla söylenmiş şarkılar umut kaynağı.
Militarizme sesleniş mahiyetindeki Hunim Başımda ile başlayan albüm; pek tabii ki İsyan Şekeri ile bitiyor. Dokuz şarkılık albümün hayata dair dertleri var elbette.
Solisti Alper Bakıner'ın söz ve bestelerinin ağırlıkta olduğu albüm; bireyin toplumda bir yeri olduğunun ısrarla altını çizen şarkılardan oluşuyor. Ajda'nın Hür Doğdum'u bir erkeğe başkaldırıysa; Luxus'un Hür Doğdum'u da erilliğe ve hâkimiyete karşı: " He hak buluyor adam hep/Sarıyor hayatıma."
Her yer isyan kaldın üryan majeste
Albümün bir başka güzelliği ise Metin Kahraman'ın bestesi Heso. Ya Sev Ya Terk diyorum ise gündelik hayat isyanı gibi: " Lakin ezelden malumunuzdur, serseridir garip kulunuzdur, yok metelik yok."Çaresizlik halleri, aşkın vurdumduymazlığıyla iç içe geçince böyle bir tablo çıkıyor ortaya: "Parçalanıyor içim, sonu ne olacak?" Biz de bilmiyoruz, sonumuz ne olacak ama yine de umutla yaşamaya devam ediyoruz işte. Çünkü İsyan Şekeri diyor ki, " Her yer isyan majeste, kaldın üryan majeste, sen çek kürekleri aheste aheste."
Zor ve tuhaf zamanları yaşıyoruz; bu süreçte başını kuma saklamayanlardan biri olduğu için Luxus'u önce tebrik etmek gerekir ki; sözünü sakınmadan, iğnelemekten geri durmadan, hayattaki varoluşun temelinde muhalifliğin olduğu bilincini unutmadan yeni bir umut tazeleme seansı sunmuş bizlere, yolu açık ve hunisi hep başında olsun.

Luxus/Hunim Başımda/Anadolu Müzik

UĞUR BİRYOL (ubiryol@gmail.com)

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0