Paylaş   
17.03.2014

SANTA'YA MEKTUPLAR.

/

Apolas Lermi'nin ilk albümü alışılagelmişin dışında Doğu Karadeniz'in en bilinen ezgilerinden farklı izler taşıyordu. Çokça üzerinde durulmayan, kaybolmaya yüz tutmuş Rumca türküler vardı Kalandar albümünde. O zamanlar oldukça ses getirmiş, herkes bu "tuhaf" isimli uşağı merak eder olmuştu. Apolas'ın esas ismi Abdurrahman ancak arkadaşlarının ona seslendiği ismi kullanmayı tercih ediyor. Ben onun ismine ilk olarak Yüreğine Sor filminde rast gelmiştim; film müzikleri albümünde güzel eserlere imza atmıştı. Sonra ilk albümü geldi, şimdi de iki yıl aradan sonra kaydettiği Santa isimli albümüyle çıkageldi Apolas.

Apolas'ı genel olarak Karadeniz ezgileriyle meşgul olan grup ve kişilerden ayıran herhalde en önemli özelliği Rumca türkülere albümlerinde ağırlık veriyor olması. Genellikle Lazca, Hemşince, Gürcüce hemen hemen her albümde yer alıyor ancak Fuat Saka, İhsan Eş ve belki bir iki isim dışında Romeyika'ya yani Karadeniz Rumcası'na yer veren isim çok çok az. O nedenle Santa bu dilin ve kaybolan kültürün izini sürmesi bakımından önemli bir kilometre taşı niteliğinde.

Gelelim albümde neler var kısmına. Felek şarkısıyla başlıyor albüm; Şalpazarı, Akçaabat ve Tonya'nın ortak türküsü olarak geçiyor, sözlerinde Apolas'ın da katkısı var. Kaynağı Katip Şadi'ye ait Görele Horonu ile tempo artıyor, dinler dinlemez kendinizi horon oynamak için zor tutuyorsunuz. İrontina Kandrali ile yapılan düette Kelebek/Petalouda şarkısı çıkıyor, farklı düzenlemeleriyle. Bu şarkıda Apolas belki de düzenlemenin etkisiyle bildik kulvarından çıkıyor ama bu tarzın da yorumu başarılı.

Yunanistan/Maçka hattında bir türkü daha göz çarpıyor Maçka Trigona. Bu şarkıda da bir düet var; ortak kültürün iyi bir yansıması. Mustafa Suphi ve arkadaşları anısında yazdığı Karadeniz isimli bir şarkıya da yer vermiş Apolas. Karadeniz'e Kalan derlemesinde yer alan Yaban Eller de albümdeki yerini alırken, ondan sonra gelen Turkika Ellinika isimli Maçka orjinli şarkı da yer alıyor. Tonton isimli türkü Neşat Aydın'ın sözleriyle bir zenginlik eleştirisi olarak albümde yer alıyor. İlk albümdeki Karardı Karadeniz isimli şarkı da daha sonra Seçim Zamanı ismiyle birçok sanatçı tarafından seslendirilmiş ve oldukça beğeni toplanmıştı,

Tonton'un da böyle bir şarkı olacağı aşikar. Apolas'ın Santa'sı aşağı yukarı bazen hüzünlü bazen haraketli ama her daim Karadeniz'in ta kendisi olarak, içeriden samimi bir şeyler söyleme çabasında bir albüm olarak Karadeniz külliyatındaki yerini almış oldu. Bakalım bundan sonra Apolas bize Karadeniz'in hangi hikâyelerini anlatacak?
İyi dinlemeler dileğiyle.

UĞUR BİRYOL (ubiryol@gmail.com)

Apolas Lermi/ Santa/ Kalan Müzik

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
176
0
146
0
157
0
158
0