Paylaş   
08.03.2014

´O BİR EKSİKLE HAYAT MANASIZ´

/

Yeni bir Ahmet Kaya albümü dönüyor CD-çalarlarımızda. Bundan on iki yıl önce, anısına bir albüm yapılmıştı; ikincisi 3 Mart'ta piyasaya verildi. İki CD'de 23 'yeni' şarkı var. Kimi sevindiriyor, kimi üzüyor belki ama bu şarkıları hatırlamak, yeniden söylemek, eski hallerini dinlemek için bir vesile bu. Adı da şahane üstelik: '.bir eksiğiz' İki kelimede her şeyi öyle güzel anlatmış ki, şapka çıkartıyoruz. Saygı albümleri hakkında fikirlerimizi yazmıştık: Gereğini yerine getiremiyor, meşhurları bir araya toplamaktan öte gitmiyorlar. 2002 yılında Ahmet Kaya anısına yapılan 'Dinle Sevgili Ülkem', iyi örneklerden biriydi; '.bir eksiğiz' de öyle olmuş: Saygılı bir saygı albümü. Bilhassa sunuş yazısı, şu ana kadar gördüğüm belki de en iyi örnek. Albümdeki 23 şarkı, Ahmet Kaya dâhil 25 şarkıcı ve grubun katılımıyla seslendiriliyor. İki şarkıda şiir okuyan Küçük İskender ve Okan Bayülgen'i de sayarsak konuk sayısı 27'ye çıkıyor. Kimi şaşırtıyor, kimi tam da kendilerinden beklediğimizi yapıyor. Albümün listesi açıklandığında kimilerinden emindik: Aynur, Hayko Cepkin, ('Beni Vur'u güzel söylediğine zaten şahit olduğumuz) Harun Tekin. Üçü de yüzümüzü kara çıkartmadı. Aynur'un 'Kaçakçı Kurban' yorumu, tartışmasız albümün en iyisi.

Yine listede gördüğümüz ve yorumlarını merak ettiğimiz Büyük Ev Ablukada, Hakan Vreskala ve Redd, şaşırtmıyor. Bilhassa Büyük Ev Ablukada'nın ('Resitaller'e selam çakan) 'Katlime Ferman' performansı, dönüp dönüp dinlediklerimiz arasına girdi. 'Sorgucular'a Redd dokunuşu, şarkıyı başkalaştırmış. Rock cenahından Teoman'ın katkısı ise muazzam olmuş: 'Acılara Tutunmak', elinde güzelleşmiş. Açılışta yer alan Aylin Aslım ise maalesef şarkının altında ezilmiş. Bu, kötü söylediği anlamına gelmesin: O kadar karakteristik bir Ahmet Kaya şarkısı ki 'İçimde Ölen Biri', 'yeni' bir yorumu kaldırmıyor. Aslım, elinden geleni fazlasıyla yapmış yoksa.

Gece Yolcuları'nın 'Kendine İyi Bak' düzenlemesi, şenlikli haliyle şaşırtanlardan. İyi demeye dilimiz varmıyor, 'Angara' jargonuyla söyleyelim: Değişik. Yavuz Bingöl'ün Öykü Gürman'la seslendirdiği 'Merhaba', albümün iyilerinden. Yaşar Kurt, 'Kaçakçı Kurban'ı çok güzel söylemiş, şaşarak dinlediklerimizden oldu. Cem Adrian'ın 'Yakamoz'u ve Zuhal Olcay'ın 'Yalan da Olsa'sı sevenlerini sevindirir belki ama olmasalarmış da olurmuş. Gripin'in Küçük İskender katkılı 'Ayrılığın Hediyesi' ise keşke sahiden olmasaymış. Üzenlerden. Asıl üzense Halil Sezai ve Mehmet Erdem. Halil Sezai'nin handikapı, bir önceki albümde Agire Jiyan'ın mükemmel yorumladığı 'Başım Belada'yı seçmesi değil, şarkıyı anlamamış olması. Senfonik düzenleme de kurtarmıyor. Kendisine yakışacak hisli/acıklı onca şarkı varken neden bu, anlamak mümkün değil.

Leman Sam, 'Korkarım'ı Ahmet Kaya'nın katılımıyla rahat söylemiş, Moğollar ise Derya Petek katkısıyla yan yoldan ilerlemiş. Bülent Ortaçgil ve Sezen Aksu bahsine hiç girmeyelim: En büyük hayal kırıklıkları... Ortaçgil bir yorumcu değil, burada olması elbette güzel ama içimizde bir sızı oluşuyor 'Mahur'u dinlerken, 'keşke' diyoruz. Kendi albümlerinden antremanlı Bajar'ın 'Cinayet Saati', bilhassa Vedat Yıldırım'ın "hiçbiriniz orada yoktunuz" dizesindeki yorumuyla tüyler ürpertiyor. Asıl vurucu darbe Ceza'nınki: Ahmet Kaya'nın 'sözlerinden' derlediği 'Yazıtlar'ı takiben dinlediğimiz 'Gayrı Gider Oldum', o ana kadar gırtlağımızda büyüyen yutkunmayı gözyaşlarına çeviriyor. Albümün hıçkırıklarla sona ermesi, sonrasında hızla Ahmet Kaya albümlerine ve şarkılarına sığınmamız bundan.

Albümde Kürtçe şarkı yok
Hatırlayalım: Ahmet Kaya, 10 Şubat 1999 günü, Magazin Gazetecileri Derneği'nin düzenlediği ödül töreninde yaptığı konuşma yüzünden linç edilmiş, ülkeyi terk ederek Paris'e yerleşmek durumunda kalmıştı. 'Kürtçe şarkı söyleyeceğim' dediği için sürgüne giden Ahmet Kaya'nın anısına yapılan albümde, gözler Kürtçe bir şarkı arıyor. Albümün prodüktörü Yavuz Bingöl, dün BirGün'de Canan Aydın'ın sorularını cevaplarken bunu farklı bir proje olarak düşündüklerini söylemiş: "Belki Anadolu'nun bütün dilerinden oluşan bir çalışma yapacağız. Böyle projeler yaparken proje projeyi getiriyor, başka projeler düşünebiliyorsunuz." Bu albümde Kürtçe eksik ama Bingöl'ün söyledikleri önemli çünkü; yeni projelerle Ahmet Kaya adını her dem gündemde tutmak gerekiyo. Yine de bu albümde Kürtçe bir şarkı bulunması, eksikliği giderirdi.

'Kum Gibi'yi kendince yorumlayan Hakan Vreskala'nın albümü dinlerken Twitter'a yazdığı cümle, hislerimize tercüman: "İlk izlenimim Ahmet Kaya'nın ne kadar fazla çok güzel parçası olduğu." Bu, buzdağının görünen kısmı üstelik: Yüzlerce şarkı arasından sadece 23 tanesi seçilmiş. Onsuz bir eksiğiz, evet ama bu albümler eksik kalmaya hep mahkûm. Onca eksikliğine, üzüntüsüne rağmen iyi bir albüm ".bir eksiğiz". İyi ki yayınlandı ve iyi ki Ahmet Kaya'yı konuşuyoruz. Bu vesileyle bir kere daha fark ettik ki, onsuz hayat sahiden anlamsız olurmuş.
MURAT MERİÇ (BİRGÜN/08.03.2014) ÖZGÜN HABERE GİDİN

Diğer Haber Başlıkları
Yorumlar

127
0
114
0
129
0
144
0
146
0
157
0
158
0